Αρχική » Συγκλονιστικό φινάλε και ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier League, με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ να μένουν στο ισόπαλο 21-21 στο Κλειστό της Ηλιούπολης.

Μεγάλοι κερδισμένοι από αυτό το αποτέλεσμα είναι σίγουρα οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι και παρέμειναν αήττητοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (13-1-0), την ώρα, όπου η «Ένωση» έχασε την ευκαιρία να τον πιάσει στην πρώτη θέση (12-1-1), με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να κρατούν την τύχη στα χέρια τους όσον αφορά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο 15λεπτο του ματς, προτού η ΑΕΚ κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 10-9. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς, ο οποίος και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Πειραιωτών, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-13 στο 40′. Στη συνέχεια, αμφότερες οι ομάδες κόλλησαν επιθετικά, με μόλις δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο (45′-55′)!

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει με τον Βίντα στο 59:40′, με την ΑΕΚ να απαντά στο 59:48′ με το μακρινό σουτ του Μαντάλινιτς, για το εντυπωσιακό φινάλε που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.