Αρχική » Πήρε το σετ που ήθελε και βγήκε πέμπτη η Κηφισιά

Πήρε το σετ που ήθελε και βγήκε πέμπτη η Κηφισιά

by admin

Οριστικά πέμπτη στη φετινή Volley League ανδρών η Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων έχασε μεν 1-3 σετ από τον Πήγασο στην Πολίχνη στο τελευταίο μεταξύ τους ματς για τις θέσεις 5-7 του πρωταθλήματος και πήρε το σετ που χρειάστηκε, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στο Challenge Cup κι αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς με την προσπάθεια και το παράπονο.

Ο Πήγασος έψαχνε νίκη με 3-0 σετ και συνολικούς πόντους +12. Πήρε τα δύο πρώτα σετ 25-21, 25-19, έφτασε στο +10 τη διαφορά των πόντων και αρκούσε νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο τρίτο σετ. Εκεί, έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων, οι τελευταίοι πόντοι ήταν συγκλονιστικοί και πολλοί κρίθηκαν στο video challenge. Με τη βοήθεια της τεχνολογίας, ένα λάθος του Στουντζίνσκι και με μία επίθεση του Οκοσάνοβιτς έγινε το 26-24 για την Κηφισιά που της έδωσε το σετ και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και κατ’ επέκταση την πέμπτη θέση.

Ο Πήγασος ανέβηκε στους 19 βαθμούς, έναντι 16 του Άθλου Ορεστιάδας και διεκδικεί την έκτη θέση. Την τελευταία αγωνιστική οι δύο ομάδες θα μονομαχήσουν στην Ορεστιάδα. Ο Πήγασος με δύο σετ θα πάρει την έκτη θέση από την ομάδα του Έβρου, ενώ, εάν ηττηθεί 3-1 σετ, θα πρέπει να χάσει με διαφορά πόντων μικρότερη από 9.

Αντίθετα, ο Άθλος με νίκη 3-0 σετ θα πάρει αυτός την έκτη θέση, ενώ εάν νικήσει 3-1 σετ χρειάζεται διαφορά πόντων +10.