Αρχική » Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από την Κροατία η Εθνική χάντμπολ Γυναικών

Άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην Κροατία και γνώρισε την τρίτη ήττα της στον προκριματικό όμιλο για το Euro 2024 η Εθνική χάντμπολ Γυναικών.

Παρότι παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης που διεξήχθη στην Κοζάνη, δείχνοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, η «γαλανόλευκη» έβαλε μόνο τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψε στην αντίπαλό της να επικρατήσει με επί μέρους σκορ 15-3, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 24-13.

Έτσι, η Εθνική μας παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την πρωτοπόρο αλλά αδιάφορη βαθμολογικά Ρουμανία, την προσεχή Κυριακή (7/4, 19:00).

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική, με τις Ζυγούρα και Χατζηπαρασίδου να κάνουν το 2-0 στα πρώτα λεπτά, με την Κροατία να βρίσκει τα πατήματά της στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας σε 4-4, πριν προηγηθεί για πρώτη φορά (4-5) με γκολ της Γιέγκιτς στο 10′.

Η Εθνική μας πήρε εκ νέου το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 10-9, όμως στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωσή της και υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 24-13.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-7, 6-7, 8-7, 10-9 (ημ.), 11-12, 11-15, 12-16, 13-19, 13-23, 13-24.

Ελλάδα (Δανήλος): Μάγδα Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 3, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Κουκμίση, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Νικολίνα Κεπεσίδου, Ανδρίτσου 1, Σεβδίλη, Κερλίδη 3, Στουγιαννίδου 1, Αργυροπούλου, Κωστοπούλου, Καραμάνου 1.

Κροατία: Γιάζιτς 5, Πόσαβετς 3, Σιμάρα 3, Μάμιτς 3, Πόσαβετς 2, Μιτσίγεβιτς 2, Μπούριτς 2, Μπίρτιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 1, Πρκάτισν 1.

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.