Αρχική » Ήττα από Ισλανδία για την Εθνική χάντμπολ

Ήττα από Ισλανδία για την Εθνική χάντμπολ

Ήττα για την Εθνική χάντμπολ ανδρών από την ισχυρή Ισλανδία στο φιλικό προετοιμασίας, ενόψει των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κόντρα στην Ολλανδία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 22-33, κάνοντας ένα καλό ημίχρονο κι ένα δεύτερο με πολλά λάθη λόγω των αλλαγών που έκανε ο Γιώργος Ζαραβίνας.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 6-3 και 9-7, με τους Ισλανδούς να απαντούν με σερί 3-0 για το 9-10 και το 10-13, ενώ το ημίχρονο έληξε 13-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ελλάδα ισοφάρισε 15-15, 17-17 και 19-19, αλλά ένα πολύ κακό δεκάλεπτο έδωσε τη δυνατότητα στους Σκανδιναβούς να πραγματοποιήσουν σερί 7-0, φτάνοντας στο 19-26, στο 20-28 και στο τελικό σκορ.

Ο Σάββας με 7 γκολ κι ο Τόσκας με 4 τέρματα ήταν οι κορυφαίοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Τα Σάββατο, στις 19:15 οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στο κλειστό του Κορυδαλλού στο δεύτερο και τελευταίο ματς.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-6, 8-9, 10-13, 13-15 (ημχ), 17-17, 19-20, 19-24, 21-30, 21-31, 22-33

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 2, Λιάπης 2, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Παπάζογλου 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Καλόμοιρος 2, Τζωρτζίνης 1, Τσακουρίδης, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 7, Κεδέρης 1

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Γκούντιονσον): Γκούσταφσον, Ρίτσαρτσον 6, Σμάρασον 1, Μ. Όσκαρσον, Κρίστγιανσον 5, Γιόνσον 2, Ρούναρσον 1, Γκίσλασον, Μάγκνουσον 3, Βαλέντσια 3, Βίνταρσον, Μπιόργκιβισον, Άρναρσον 1, Γκούντιονσον 4, Α. Όσκαρσον, Πράσταρσον 3, Όλαφσον 1, Μπόρκελσον 3

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.