Αρχική » Πήρε τη ματσάρα στο φινάλε από τη Φενέρ και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση η Μονακό!

by admin

Το ματς:

Η Μονακό μπήκε με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, και με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει πέντε πόντους στα πρώτα δύο λεπτά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-0. Κάπου εκεί, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε το «όπλο» του και με 11 προσωπικούς πόντους, πήρε στις… πλάτες του τη Φενέρμπαχτσε, μειώνοντας σε 14-11 στο 5′! Με τον Ματιεγιούνας σε ρόλο πρωταγωνιστεί, η ομάδα του Πριγκιπάτου έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 για το +16 και το 27-11 στο 7′, προτού οι Τούρκοι «ροκανίσουν» τη διαφορά και κλείσουν το δεκάλεπτο στο -10 και το 31-21.

Μάλιστα, η αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με πρωταγωνιστές του Γουίλμπεκιν και Καλάθη, μείωσαν τη διαφορά μέχρι και τους 3 πόντους (39-36) στο 15′. Με διαδοχικά τρίποντα των Οκόμπο και Τζέιμς, η Μονακό ξέφυγε εκ νέου με διψήφια τιμή (50-40) στο 17′, προτού οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Γουίλμπεκιν στο τελευταίο λεπτό, στείλουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 54-50.