Αρχική » «Πάτησε» τη Βαλένθια και παραμένει σε τροχιά τετράδας η Βίρτους!

«Πάτησε» τη Βαλένθια και παραμένει σε τροχιά τετράδας η Βίρτους!

Αφού ξεπέρασε το… σοκ με τον τραυματισμό τον Τόρνικε Σενγκέλια στην πρώτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια «πάτησε» τη Βαλένθια, νικώντας την άνετα 87-74.

Έτσι, η ομάδα του Μπάνκι ανέβηκε στο 17-10 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας, ενώ από την άλλη οι «νυχτερίδες» υποχώρησαν στο 13-14.

Κορυφαίοι για τη Βίρτους ήταν οι Μάρκο Μπελινέλι και Τζόρνταν Μίκι με 16π. και 14π. αντίστοιχα.

Από τη Βαλένθια, ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 20 πόντους.

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βαλένθια, η οποία πήγε στο +4 (7-11), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η Βίρτους απάντησε με σερί 5-0 για το προσπέρασμα (12-11), με τις «νυχτερίδες» να απαντούν με μπροστάρη τον Τζόουνς για το +8 (12-20), στο 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ιταλοί έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 6-0 (18-20).

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια, για το +5 (20-25), στο πρώτο δίλεπτο, με τη Βίρτους να απαντά με σερί 7-0 για το προβάδισμα (27-25), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπελινέλι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (44-32).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Βίρτους και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +15 (51-36), στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι Ιταλοί διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά χάρη στον Τζόουνς οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (65-57), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπάνκι πήρε ξανά διψήφια διαφορά (72-61), με τους Μπελινέλι και Λούντμπεργκ να την στέλνουν στο +12 (79-67), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βαλένθια το… παράτησε με τη Βίρτους να ξεφεύγει στο +17 (86-79) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 44-32, 65-57, 87-74