Αρχική » Οδοστρωτήρας τα Χανιά, διέλυσε την Καλαμάτα με 5άρα και… περιμένει!

Οδοστρωτήρας τα Χανιά, διέλυσε την Καλαμάτα με 5άρα και… περιμένει!

by admin

Έστειλαν μήνυμα πως θα παλέψουν μέχρι τέλος για την άνοδο τα Χανιά!

Οι Κρητικοί επικράτησαν εκτός έδρας με το ευρύ 5-0 της Καλαμάτας για την 2η αγωνιστική των playoffs της Super League 2, σε ένα παιχνίδι που βρήκαν δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Και αυτό διότι η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ανέβηκε στους 25 βαθμούς και είναι στο -2 από την πρωτοπόρο, Athens Kallithea (27β.), η οποία αγωνίζεται σε λίγη ώρα με τον Ιωνικό (16:45) και περιμένει ενδεχόμενη απώλεια βαθμών.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 2’ άνοιξαν το σκορ με το δυνατό σουτ του Μάναλη με το αριστερό. Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα (8’) διπλασίασαν τα τέρματά τους ξανά με τον Μάναλη: ο Νίλι έκλεψε την μπάλα από τον Κάτσε και μοίρασε έτοιμο γκολ στον Έλληνα επιθετικό που πέτυχε από κοντά το 2-0.

Τα Χανιά έκαναν ό,τι ήθελαν την Καλαμάτα και σφράγισαν τη νίκη τους στο 37’ με το διαγώνιο πλασέ του Νίλι, το οποίο προήλθε από μεγάλο λάθος του Κάνιας για το 3-0. Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Γιάννη Ταουσιάνη παρέμεινε κυριαρχικό, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 71’ με τον Μιούλερ. Στο 75′ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν με το χαμένο πέναλτι του Μπαράλες και στο 86’ ο Μιούλερ σημείωσε το τελικό 5-0 για τη μεγάλη επικράτηση των Χανίων.