Αρχική » Με Ντόντσιτς και άμυνα, οι Μάβερικς έκαναν το 2-1 κόντρα στους Κλίπερς

Με Ντόντσιτς και άμυνα, οι Μάβερικς έκαναν το 2-1 κόντρα στους Κλίπερς

Με πρωταγωνιστή τον Λούκα Ντόντσιτς, οι Μάβερικς κατάφεραν να επικρατήσουν 101-90 των Κλίπερς στο «American Airlines Center» και να κάνουν το 2-1 για τα playoffs της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με την επίδοσή του σε συνδυασμό την εξαιρετική άμυνα του Ντάλας να δίνουν το προβάδισμα στους «μαβς». Ο Χάρντεν, από τη μεριά του, είχε 21 πόντους για το Λος Άντζελες, με τον Νόρμαν Πάουελ να έχει επίσης 21 και τον Ίβιτσα Ζούμπατς να σκοράρει 19 πόντους και να έχει 8 ριμπάουντ στο ματς.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίος φορτώθηκε με 4ο φάουλ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε 19 από τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο, έχοντας καθοριστική συμβολή στο τρίτο μέρο της αναμέτρησης.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-23, 54-41, 78-67, 101-90