Αρχική » Λύγισε τη Μονακό στην παράταση και έκανε με break το πρώτο βήμα προς το Βερολίνο η Φενέρμπαχτσε!

by admin

Ξεκίνησε με break τη σειρά με τη Μονακό η Φενέρμπαχτσε!

Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του συναρπαστικού αγώνα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε τη νίκη με 95-91 στην παράταση (81-81 η κανονική διάρκεια), κάνοντας το 1-0 στη σειρά και παίρνοντας με το… καλησπέρα το πλεονέκτημα της έδρας από την αντίπαλό της!

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 16/30 δίποντα, 14/30 τρίποντα και με 14 περισσότερα ριμπάουντ από τους Μονεγάσκους (42-28) ήταν οι Χέιζ-Ντέιβις (19π, 7 ριμπ), Καλάθης (17π, 4 ριμπ, 3 ασίστ), Σέστινα (16π, 6 ριμπ) και Ντόρσεϊ (13π, 7 ριμπ), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Οκόμπο (19π), Τζέιμς (16π αλλά με μόλις 3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα) και Λόιντ (16π).

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν «κρύες» στην αναμέτρηση, μένοντας χωρίς πόντο για σχεδόν δύο αγωνιστικά λεπτά, πριν ο Χέιζ «σπάσει το ρόδι» για χάρη της Φενέρ και ο ο Τζέιμς βάλει για πρώτη φορά μπροστά τη Μόνακο με εύστοχο τρίποντό του. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μοτεγιούνας και δύο διαδοχικά καλάθις-φάουλ από Λόιντ και Μπλόσομγκεϊμ χάρισαν στους γηπεδούχους το πρώτο διψήφιο προβάδισμά τους (14-4) στην βραδιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν πολλές δυσκολίες επιθετικά. Με ένα ακόμα τρίποντό του, ο Μοτεγιούνας διαμόρφωσε το 21-8, ο Οκόμπο σκόραρε και αυτός από τα 6,75 για το 24-13, πριν ο Ντιαλό ευστοχήσει στο πρώτο του καλάθι για το 26-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Γκούντουριτς να πετυχαίνει το μόλις δεύτερο τρίποντο της Φενέρ στο ματς, μειώνοντας σε 26-18, αλλά η Μονακό διατήρησε τη «διαφορά ασφαλείας» της (34-20), με τον Οκόμπο να φτάνει στο τους 6 πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 34-25 με λέι απ του Χέιζ και τρίποντο του Ντόρσεϊ, ο Λόιντ απάντησε με δικό του τρίποντο για το 37-25, ενώ ο Σέστινα σκόραρε δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα για το 41-33, αλλά η Μονακό συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (46-37).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Φενέρμπαχτσε «έδεσε» την άμυνά της, επιτρέποντας στη Μονακό να σκοράρει μόνο με μία βολή του Μοτεγιούνας στα τρία πρώτα αγωνιστικά λεπτά και φτιάχνοντας σερί 8-0 με συνεχόμενα τρίποντα από Γκούντουριτς και Χέιζ, χάρη στα οποία πλησίασε σε «απόσταση βολής» (47-45). Ο Λόιντ με καλάθι και φάουλ έδωσε «ανάσα» (500-45) στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, ο Σέστινα έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους διαμορφώνοντας το 50-48, ενώ ο Οκόμπο με καλάθι και φάουλ έβαλε τη Μονακό στο +5 (58-53), πριν ο Καλάθης ευστοχήσει σε buzzer-beater τρίποντο για το 61-60, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλάθη να ευστοχεί σε δύο βολές και με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται για πρώτη φορά μετά το 0-2 (61-62), όμως σκόραρε μόνο με μία βολή στα επόμενα 4 αγωνιστικά λεπτά, με τη Μονακό να «τρέχει» σερί 11-1, περνώντας μπροστά με 72-63. Η Φενέρ βρήκε ξανά ρυθμό στην επίθεσή της, πλησιάζοντας στον πόντο (74-73) χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντόρσεϊ, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χέιζ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 80-76. Ο Μπλόσομγκεϊμ με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 79-80, ο Καλάθης έχασε δύο βολές αλλά η Μονακό έχασε το ριμπάουντ και στη συνέχεια ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε με floater για το 81-81. Στις δύο τελευταίες επιθέσεις, Τζέιμς και Γκούντουριτς αστόχησαν, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Καλάθη και Χέιζ έβαλαν μπροστά τη Φενέρ με 87-82, ο Σέστινα σκόραρε ξανά από μακριά (4/5 τρίποντα) για το 86-94 και η Μονακό δεν μπόρεσε να επιστρέψει, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 95-91 και να ξεκινούν με break τη σειρά των playoffs της φετινής Ευρωλίγκας!

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-37, 61-60, 81-81, 91-95 παράταση