Αρχική » Επιβλητική Φενέρ, «κατάπιε» τη Μονακό και απέχει μια νίκη από το Final 4

Επιβλητική Φενέρ, «κατάπιε» τη Μονακό και απέχει μια νίκη από το Final 4

Μια νίκη χωρίζει τη Φενέρμπαχτσε από το Final 4 της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επιβλήθηκε 89-78 της Μονακό στην Κωνσταντινούπολη και έκανε το 2-1 στη σειρά έχοντας πρώτο… match ball πρόκρισης τη Μεγάλη Παρασκευή (20:45).

Η Φενέρ κυριάρχησε από τη δεύτερη περίοδο και μετά έχοντας κορυφαίο τον Νικ Καλάθη με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά και πολύ καλή άμυνα στον Μάικ Τζέιμς που έμεινε στους 11 πόντους με 4/13 σουτ έχοντας ταλαιπωρηθεί κι από ένα πρόβλημα στον αστράγαλο από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς είχε 14 πόντους για τους νικητές, που είχαν 11/28 τρίποντα σε αντίθεση με το απογοητευτικό 4/21 των ηττημένων. Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε πολύ καλή παρουσία με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα, ενώ 8 πόντους και 3 ριμπάουντ είχε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Για τους Μονεγάσκους ξεχώρισε με διαφορά ο Άλφα Ντιάλο με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-21, 47-40, 69-58, 89-78