Αρχική » Έγκλημα και τιμωρία για τον Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι!

Έγκλημα και τιμωρία για τον Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι!

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε από νωρίς 5-2 με Μήτογλου και Ναν, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες στα πρώτα λεπτά. Ο Μπράουν με τρίποντο ισοφάρισε (5-5), ενώ ο Ναν απάντησε με λέι απ για το 7-5. Ο Κοέν έφερε ξανά το ματς στα ίσα (7-7), ενώ στην επόμενη επίθεση έβαλε μπροστά τη Μακάμπι με 7-9. Ο Νίμπο με φόλοου έγραψε το 11-14 μετά από τρίποντο του Κοέν, όμως ο Γκριγκόνις ισοφάρισε σε 14-14 με δικό του μακρινό σουτ. Ο Μπράουν πήγε απρόσκοπτα στο καλάθι (14-16), ενώ ο Μπόλντγουιν έβαλε τρεις βολές για το 14-19. Ο Γκριγκόνις μείωσε με νέο τρίποντο, ενώ ο Σλούκας ακολούθησε με δικό του για το 20-21. Ο Λιθουανός έβαλε ξανά σουτ από τα 6,75μ. και ισοφάρισε σε 23-23, ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε εμφατικά για το 25-25. Η πρώτη περίοδος έληξε 25-26 με μία βολή του Ριβέρο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Γκραντ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (27-26), όμως ο Μπλατ απάντησε με τρίποντο μετά την επαναφορά (27-29). Ο Βιλντόσα έβαλε τρελό τρίποντο για το 31-29, ενώ ο Λεσόρ ακολούθησε με καλάθι από κοντά για το 33-29. Ο Γκραντ σκόραρε με τρομερή ατομική ενέργεια (35-30), ενώ ο ανεβασμένος Λεσόρ γύρισε ωραία και ευστόχησε από κοντά για το 37-30. Ο Βιλντόσα βρήκε στόχο ξανά από μακριά, ενώ στην επόμενη επίθεση σηκώθηκε από τα 8 μετρά και σκόραρε ξανά για το 43-32. Ο Κόλσον έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων με γκολ-φάουλ (43-35), ενώ εκμεταλλεύτηκε το μις ματς με τον Γκριγκόνις για το 44-37. Ο Χουάντσο πήρε την ασίστ του Σλούκα (46-37), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε με μανία για το 48-39. Ο Σλούκας με δικές του βολές έγραψε το 50-40, ενώ ο Κλίβελαντ πήγε στη γραμμή και διαμόρφωσε το 50-42 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Μπόλντγουιν μείωσε αμέσως από κοντά (50-44), ενώ ο Μήτογλου έβαλε δύο βολές για το 52-44. Ο Σλούκας έκλεψε την μπάλα και έβαλε εύκολο λέι απ (54-44), ενώ ο Γκριγκόνις πήρε αντιαθλητικό και υπέγραψε το 56-44. Ο Κόλσον απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 56-47, ενώ ο Μήτογλου έβαλε πολύ περίεργο καλάθι για το 58-47. Ο Μπράουν και ο Νίμπο μείωσαν, όμως ο Λεσόρ κάρφωσε εμφατικά για το 60-51. Ο ανεβασμένος Μπράουν ευστόχησε από μακριά για το 60-54, όμως ο Μήτογλου με ακόμη μία ασίστ του Σλούκα έγραψε από κοντά το 62-54 με χουκ. Ο αρχηγός των γηπεδούχων έβαλε δύο βολές (64-54), ενώ ο Κλίβελαντ απάντησε με ακροβατικό γκολ φάουλ και ο Ριβέρο με καλάθι από κοντά για το 64-59. Ο Λεσόρ και ο Γουέμπ αντάλλαξαν καρφώματα (66-61), ενώ ο Καλαϊτζάκης με βολές μετά από φοβερή τάπα υπέγραψε το 70-63 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το «καλησπέρα» στην τέταρτη περίοδο, ο Μπόλντγουιν μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 70-66, ενώ πήρε τρεις βολές και έβαλε δύο για το 70-68. Ο Λεσόρ απάντησε με ένα σουτ από τη γραμμή (71-68), ενώ ο Κόλσον ισοφάρισε με τρίποντο σε 71-71. Ο Λεσόρ σκόραρε δύο συνεχόμενες φορές για το 75-73, ενώ ο Κόλσον έβαλε νέο μεγάλο σουτ για το 77-78. Ο Μπράουν ακολούθησε με δικό του τρίποντο γράφοντας το 77-81, ενώ ο Γκραντ με λέι απ μείωσε σε 79-81 σε κρίσιμο σημείο. Ο τρομερός Κόλσον σκόραρε πάνω σε άμυνα για το 79-83, όμως ο Γκραντ απάντησε και πάλι με αδιανόητο γκολ-φάουλ για το 81-83. Ο Ναν έκανε αβίαστο λάθος που οδήγησε σε βολές του Κόλσον (81-85), ενώ ο Σλούκας πήγε στη γραμμή και έγραψε το 83-85. Ο Γκραντ μείωσε με μεγάλο σουτ σε 85-87, ενώ έκλεψε και οδήγησε στον αιφνιδιασμό του Ναν για το 87-87. Ο Μπράουν απάντησε με μεγάλο καλάθι για το 87-89, ενώ ο Σλούκας έκανε λάθος σε κρίσιμη επίθεση και ο Νίμπο πήγε στις βολές, βάζοντάς τις αμφότερες για το τελικό 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91