Αρχική » Έβγαλε ψυχή πρωταθλητή και πήγε τελικούς ο ΠΑΟΚ

Έβγαλε ψυχή πρωταθλητή και πήγε τελικούς ο ΠΑΟΚ

Σαφώς ανώτερος και με την ψυχή του πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ νίκησε 26-19 την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στον τρίτο μεταξύ τους ημιτελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και με 2-1 νίκες στη σειρά προκρίθηκε ξανά στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου με μειονέκτημα έδρας θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στη Νέα Ιωνία.

Ο «δικέφαλος» πήρε μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με 3-2 κι 7-6. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν τον ρυθμό τους, «έσφιξαν» την άμυνα και βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν το 13-8 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Το εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το +7 για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες συνέχισαν με καταπληκτική άμυνα πάνω στις αντιπάλους τους. Στο 20-15, η Χατζηπαρασίδου αποβλήθηκε, αλλά οι πρωταθλήτριες δεν πτοήθηκαν κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-4, 7-6, 9-7, 13-8 (ημχ.) 16-9, 17-10, 19-13, 21-15, 22-17, 26-19

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.