Αρχική » Διαστημικός… Ράγκλαντ έστειλε το Περιστέρι bwin στα ημιτελικά και τον Ολυμπιακό!

Επική… Τιτανομαχία στη Ρόδο!

Με καλάθι του απίστευτου Τζο Ράγκλαντ στην εκπνοή, το Περιστέρι bwin νίκησε 88-86 τον Κολοσσό και κάνοντας το 2-0 στη σειρά, προκρίθηκε στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν… ασταμάτητος με 36 πόντους, έχοντας 13/13 δίποντα!

Από την άλλη, για τους «θαλασσί», οι οποίοι ολοκλήρωσαν τη φετινή τους παρουσία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ με 30 πόντους!

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος προηγήθηκε 12-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με το Περιστέρι bwin να αντιδρά και να μαζεύει τη διαφορά με τον Λοβ (18-16), αλλά η απάντηση του Περάντες στο τέλος έστειλε τους Ροδίτες στο +7 (23-16).

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +10 (34-24), στο 13’. Στη συνέχεια και με τους Ράγκλαντ και Χουγκάζ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μείωσε (38-34), μέχρι το 16’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε από τον Γκάουντλοκ, ο οποίος τον έστειλε στο +16 (52-36), με Περιστεριώτες να διαμορφώνουν το 52-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από το Περιστέρι bwin στο δεύτερο μέρος με τους Ράγκλαντ και Ρένφρο να του δίνουν το προβάδισμα (56-59), στο 25’. Ο Κολοσσός αντέδρασε και πέρασε μπροστά (62-61), στο 27’, ωστόσο το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε στην ομάδα του Σπανούλη, η οποία το γύρισε εκ νέου και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (66-69).

Ο Γκάουντλοκ μείωσε στον πόντο (68-69) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με το Περιστέρι bwin να απαντά με σερί 7-0, για το +8 (68-76), στο 34’. Με τρίποντο του Γκάουντλοκ οι Ροδίτες αντέδρασαν (71-76), με τον… ασταμάτητο Ράγκλαντ να στέλνει τους Περιστεριώτες στο +8 (73-81), στο 36’. Ωστόσο, οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και με Χατζηνικόλα και Γκάουντλοκ ισοφάρισαν (86-86), στα 11,7’’ πριν τη λήξη. Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Ράγκλαντ και με δικό του καλάθι στην εκπνοή, έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι bwin με το τελικό 86-88!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 52-40, 66-69, 86-88