Αρχική » Γονάτισε τον Άρη και τερμάτισε τρίτο το Περιστέρι bwin!

Γονάτισε τον Άρη και τερμάτισε τρίτο το Περιστέρι bwin!

Χάλκινο το Περιστέρι bwin!

Έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι με εναλλαγές στο προβάδισμα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε 75-71 τον Άρη στον μικρό τελικό και τερμάτισε στην τρίτη θέση της φετινής Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους, με τον Τρέβορ Τόμπσον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 10 ριμπάουντ, αλλά και τον Τζο Ράγκλαντ με 13π. και 10 ασίστ.

Από τους «κίτρινους», ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 22 πόντους.

Το ματς
Δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 12-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Άρης ανέβασε… στροφές, αλλά το Περιστέρι bwin διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (23-14), μέχρι το 9’. Ωστόσο, με τα τρίποντα των Περσίδη και Κατσίβελη οι «κίτρινοι» διαμόρφωσαν το 23-20 της πρώτης περιόδου.

Με τα τρίποντα του Τολιόπουλου, ο Άρης έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα και πήγε στο +3 (28-31), στα πρώτα έξι λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου. Οι Χουγκάζ και Τόμπσον έβαλαν προσωρινά μπροστά τους γηπεδούχους (33-31), με τους Τολιόπουλο και Μπλούμπεργκς να απαντούν και τους φιλοξενούμενοι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (35-38).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Τολιόπουλος έστειλε τον Άρη στο +6 (35-41), με το Περιστέρι bwin να αντιδρά με σερί 8-0, για το προσπέρασμα (43-41), στο 23’. Στη συνέχεια, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (51-52), με την ομάδα του Καστρίτη να κάνει σερί 6-0, για το +7 (51-58) και το σύνολο του Σπανούλη να μειώνει στο τρίποντο (55-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά του και το +5 (61-66), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση του Περιστερίου bwin ήρθε από Χουγκάζ και Τόμπσον και με σερί 7-0, πέρασε μπροστά (68-66), στο 37’. Ο Ντε Σόουζα ισοφάρισε προσωρινά (68-68), αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και έτσι η ομάδα του Σπανούλη απάντησε με επιμέρους σκορ 6-1 (74-69), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71