Αρχική » «Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα επί της ΑΕΚ Betsson ο Ολυμπιακός!

Ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με σκορ 92-75 της ΑΕΚ Betsson στο ΣΕΦ για το πρώτο παιχνίδι των playoffs της Stoiximan Basket League, έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά και έχει την ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά το Σάββατο (18/05, 17:15) στα Άνω Λιόσια.

Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε πολύ θετική εικόνα, έχοντας προβάδισμα με σκορ 41-42 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ο Ολυμπιακός πάτησε το «γκάζι» με ένα επιμέρους σκορ 31-17 στο τρίτο δεκάλεπτο, και έφτασε στην άνετη νίκη χωρίς να αγχωθεί στην τελική ευθεία.

MVP του αγώνα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, στο πρώτο του ματς πρωταθλήματος μετά από τον τραυματισμό του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR. 16 πόντους είχε ο Άλεκ Πίτερς, ενώ 11 είχε ο Γουίλιαμς-Γκος, και από 10 οι Κάνααν και Λούντζης.

Από πλευράς της ΑΕΚ Betsson, μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 24 πόντους και 9/15 εντός πεδιάς, ενώ 15 πόντους μέτρησε ο Δημήτρης Αγραβάνης.

To ματς

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Πίτερς, ενώ ο Αγραβάνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Ο Παπανικολάου με φλόουτερ έγραψε το 4-2, ενώ ο Χολ ισοφάρισε με δύο βολές σε 4-4. Ο Πίτερς σκόραρε για τρεις από τη γωνία, ενώ ο Αγραβάνης με δύσκολο καλάθι μείωσε σε 7-6. Ο Γκος έβαλε λέι απ και ο ΜακΡέι μία βολή διαμορφώνοντας το 9-7, ενώ ο πρώτος ευστόχησε και σε τρίποντο για το 12-7. Ο Χολ μείωσε από το ύψος της βολής και ο ΜακΡέι έβαλε μία βολή για το 12-10, ενώ το σκοράρισμα από τη γραμμή συνεχίστηκε μέχρι το 14-11. Ο Ραντλ ευστόχησε από μέση απόσταση (14-13), ενώ ο Καράμπελας έβαλε λέι απ για το πρώτο προβάδισμα της Ένωσης (14-15). Ο Κάνααν έβαλε ξανά με τρίποντο μπροστά τον Ολυμπιακό (17-15), ενώ ο Μιλουτίνοφ σκόραρε με φόλοου για το 19-15. Ο Νετζήπογλου έβαλε πέντε σερί πόντους και έγραψε το 19-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κουζμίνσκας εκτέλεσε από μακριά (19-23), ενώ ο Νάιτ έβαλε λέι απ για το 19-25 της ΑΕΚ Betsson. Ο Λιθουανός φόργουορντ σκόραρε με χουκ (19-27), ενώ ο Λούντζης έδωσε λύση στον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 22-27. Ο νεαρός γκαρντ έβαλε και δύο βολές (24-27), ενώ ο Κάνααν πρόσθεσε άλλη μία για το 25-27. Ο εξαιρετικός Λούντζης ισοφάρισε με λέι απ (27-27), ενώ Κουζμίνσκας και ΜακΚίσικ αντάλλαξαν τρίποντα για το 30-30. Η ΑΕΚ Betsson ξαναπέρασε μπροστά με ΜακΡέι και Ραντλ (32-34), όμως ο ΜακΚίσικ απάντησε με γκολ-φάουλ και ο Λούντζης έβαλε τρίποντο με ταμπλό για το 37-34. ΜακΡέι και Κάνααν αντάλλαξαν καλάθια (39-36), με τον Χατζηδάκη να πετυχαίνει 4 σερί πόντους για το νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (39-40). Το ημίχρονο έληξε 41-42 με κάρφωμα του Κουζμίνσκας στη λήξη του χρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με κάρφωμα του Φαλ (45-44), ενώ ο Αγραβάνης έβαλε τρίποντο για το 45-47. Ο Πίτερς απάντησε και ο Παπανικολάου με λέι απ έγραψε το 50-47, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 53-47. Ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Κάνααν με ακροβατικό καλάθι έφεραν τους γηπεδούχους στο +7 (58-51), με τον Χολ να απαντά από την κορυφή (58-54). Ο Γκος έτρεξε στον αιφνιδιασμό και σκόραρε για το 60-54, ενώ ο Πίτερς με βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (62-54). Ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα διαμόρφωσε την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (64-54), ενώ έβαλε και δύο βολές για το 66-54. Ο Κουζμίνσκας έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ Bettson με τρίποντο από την κορυφή (66-57), ενώ στην επόμενη φάση βρήκε στόχο με φλόουτερ για το 66-59. Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να κυριαρχεί και έφερε το ματς στο 72-59, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Νετζήπογλου και ο ΜακΚίσικ αντάλλαξαν λέι απ για το 74-61, ενώ ο Ραντλ μείωσε με ωραίο καλάθι σε 74-63. Γκος και Φαλ ανέβασαν τη διαφορά στο +15 για τον Ολυμπιακό (78-63), ενώ Αγραβάνης και Μήτρου-Λονγκ αντάλλαξαν τρίποντα για το 83-66. Ο Κουζμίνσκας κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (83-69), ενώ ο Μιλουτίνοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια έβαλε χουκ για το 87-71. Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με σκορ 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75