Ο Δημήτρης Κόκοτας παραμένει στο νοσοκομείο αρκετό καιρό μετά έμφραγμα που υπέστη κατά τη διάρκεια των προβών του J2US.
Πρόσφατα, η Τραϊάννα Ανανία αποκάλυψε σε δηλώσεις της πως οι γιατροί χρησιμοποίησαν την πρακτική ρέικι για να επαναφέρουν τον Δημήτρη Κόκοτα σε μια καλή κατάσταση, όμως ύστερα από αυτό υπήρχαν ραγδαίες εξαιλίξεις για την υγεία του.
Η αδερφή του τραγουδιστή επικοινώνσε με την εκπομπή «Super Κατερίνα» και παραδέχθηκε πως πολύ κακό στην υγεία του Κόκοτα του έκανε και το άγχος που κουβαλούσε όλη τη χρονική περίοδο που βρισκόταν στο Just the 2 of Us.
Μάλιστα, παραδέχθηκε επίσης πως λίγο πριν… καταρρεύσειο τραγουδιστής, όλοι στις πρόβες είχαν διακρίνει το άγχος και την πίεση που αισθανόταν ο ίδιος. Μετά το εγκεφαλικό που υπέστη, η μέθοδος του ρέικι θα βοηθήσει τον Κόκοτα, προκειμένου να επανέλθει σε καλή κατάσταση.