Αρχική » Έχασε στην Ισλανδία και παίζει τα ρέστα του για την ευρω-κούπα στον επαναληπτικό ο Ολυμπιακός!

Λύγισε στην Ισλανδία και ψάχνει μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με σκορ 30-26 στην έδρα της Βαλούρ στον πρώτο τελικό του EHF European Cup και πλέον καλούνται να καλύψουν ένα χάντικαπ τεσσάρων γκολ στο δεύτερο ματς.

Η διαφορά χάθηκε στο φινάλε για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στις επιθέσεις τους, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν στο τελικό σκορ.

Το σερί δέκα νικών του Ολυμπιακού, λοιπόν, σταμάτησε στο Ρέικιαβικ. Ο Ολυμπιακός στο 7.20 βρέθηκε στο +2 (2-4), με τους γηπεδούχους να φτάνουν άμεσα στην ισοφάριση και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο στη συνέχεια ως και το ημίχρονο το οποίο βγήκε ισόπαλο (14-14).

Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχισαν να έχουν τον Σάββα με πέντε γκολ σε μεγάλη μέρα, αλλά και τον Κοτανίδη με 4 επεμβάσεις. Το δεύτερο μέρος συνέχιζε με το ίδιο τέμπο και το σκορ ήταν αρκετά κλειστό, αφού στο 51.26 του αγώνα είχαμε τη 18η ισοπαλία του τελικού (24-24).

Κάπου εκεί, η Βαλούρ πάτησε το γκάζι, ήταν αποτελεσματική στην επίθεση σε αντίθεση με τους Πειραιώτες. Το εκμεταλλεύτηκε, βρέθηκε στο +4 αλλά ο Σλίσκοβιτς με 45’’ να απομένουν μείωσε σε 29-26. Ωστόσο, οι Ισλανδοί βρήκαν γκολ και στην τελευταία τους επίθεση για να επικρατήσουν με τέσσερις πόντους (30-26) και να πάρουν προβάδισμα για την κούπα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-10, 14-14 (ημ.), 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-24, 30-26

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.