Έκανε πρόβα πριν τον μεγάλο ευρωπαϊκό τελικό του και παράλληλα το 1-0 στους ημιτελικούς της Handball Premier ο Ολυμπιακός!
Χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 41-29 της Δράμας στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης και έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για να προκριθούν στους τελικούς, όπου περιμένει ήδη η ΑΕΚ. O δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 29/5, στη Δράμα.
Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει την απόλυτη προσοχή του στον μεγάλο ευρωπαϊκό τελικό του ερχόμενου Σαββάτου (ΣΕΦ, 25/5 20:00) με τη Βαλούρ, όπου θα ψάξει την ανατροπή μετά την ήττα του με 30-26 στην Ισλανδία, έτσι ώστε να κατακτήσει το EHF European Cup!
Οι Πειραιώτες μπήκαν με… φόρα και έδειξαν από νωρίς στο ματς τις διαθέσεις τους, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1. Η Δράμα βρήκε αντίδραση και μείωσε στο γκολ (7-6), με τον Ολυμπιακό να παίρνει ξανά διαφορά «ασφαλείας» (16-11) με την συμπλήρωση του 25λεπτου.
Με πρωταγωνιστή τον Δομπρή, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 18-13, ενώ στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιτελικού έφτασαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι και το +14, φτάνοντας τελικά με άνεση στη νίκη με το τελικό 41-29.
Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.