Super League: Ανατροπή και νίκη για ΑΕΚ!

Την ανατροπή του αιώνα έκανε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ στο Καραϊσκάκη και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό…

Η Ένωση σε ένα ματς που κυλούσε στους δικούς της ρυθμούς, βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα από το γκολ του Ανσαριφάρντ στο 81’ αλλά δεν… μάσησε!

Η άμεση είσοδος του Γιακουμάκη έφερε τα πάνω – κάτω και χάρισε στην ΑΕΚ μια επική ανατροπή.

Το 1-1 ήρθε στο 87’ με βολέ του Τσιγκρίνσκι και αφού πρώτα ο Γιακουμάκης έχει επαφή με την μπάλα με ανάποδο ψαλίδι, ενώ στο 94’ ο Γιακουμάκης ήρθε να αξιοποιήσει την εξαιρετική σέντρα του Γκάλο και παίρνοντας παραμάζωμα τον Μποτία, έβαλε κι αυτόν στα δίχτυα για το τελικό 1-2.

Με 4-4-1-1 και τον Μασούντ πίσω από τον Αραούχο ξεκίνησε η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη, κάνοντας σχεδόν το τέλειο παιχνίδι ανασταλτικά.

Η ΑΕΚ, με κοντά τις γραμμές της ήθελε να «μπλοκάρει» τα ατού του αντιπάλου και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, με τον Βράνιες να εξαφανίζει τον Μιραλάς και τους Σιμόες – Κονέ να έχουν άριστη συνεργασία, σε συνδυασμό βεβαίως και με τους άλλους τρεις της άμυνας (Τσιγκρίνσκι, Μπακάκη, Γκάλο) αλλά και τους Μπακασέτα – Λάζαρο που βοηθούσαν στα ντουμπλαρίσματα στα πλάγια.

Γενικά η ΑΕΚ τα πήγε καλά στο αμυντικό κομμάτι και ο Μανόλο πέτυχε τον σκοπό του.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός απειλεί σε δύο περιπτώσεις, στο 25’ και στο 40’ με τους Οφόε – Πάρντο, αλλά ο Τσιντώτας είχε εξαιρετική αντίδραση εκεί που χρειάστηκε και κράτησε το μηδέν με σημαντικές επεμβάσεις.

Το βασικό πρόβλημα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν η ανάπτυξη και η τελική πάσα, αφού η ομάδα ναι μεν έκλεινε τον ΟΣΦΠ στο μισό γήπεδο, ωστόσο δεν υπήρχε ούτε η απαραίτητη κίνηση στην επίθεση ούτε η κατάλληλη πάσα για να βγει σε θέση βολής κυρίως ο Αραούχο που ήταν κινητικός και ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα.

Το 0-0 ήταν φυσιολογική εξέλιξη ενός πρώτου ημιχρόνου με πολλά φάουλ, παιχνίδι κέντρου και αρκετά νεύρα κυρίως από τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Σε ρυθμούς πρώτου ημιχρόνου κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά πως η ΑΕΚ πατούσε ακόμα πιο γερά στο ανασταλτικό κομμάτι, βγάζοντας εκτός ρυθμούς τελείως τον ΟΣΦΠ, ενώ οι παίκτες του Χιμένεθ είχαν ακόμα πιο μεγάλη ηρεμία στην κυκλοφορία.

Αυτό το γεγονός, το σωστό passinggame δηλαδή, έφερε και τη σπουδαία ευκαιρία του 58’, όταν ο Μπακάκης ανέβηκε από αριστερά, σέντραρε υπέροχα αλλά ο Αραούχο ολομόναχος πήρε την κεφαλιά που ήταν άψυχη και ο Προτό μπλόκαρε.

Η ΑΕΚ συνολικά στην επανάληψη είχε τον απόλυτο έλεγχο με όπλο την ανασταλτική λειτουργία και την κυριαρχία στην μεσαία γραμμή με τους Σιμόες – Κονέ, ενώ η άνοδος στην απόδοση του Μασούντ που κρατούσε την μπάλα και την μοίραζε σωστά έκανε την Ένωση επικίνδυνη.

Η σπουδαιότερη φάση προήλθε πάντως στο 69’ από στημένη μπάλα και εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, με τον Μασούντ να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά τον Σισέ πάνω στην γραμμή να απομακρύνει με απίστευτο τρόπο.

Το ματς κυλούσε σε ρυθμούς ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό πάντως να σκοράρει κόντρα στην ροή του αγώνα και αφού ο Τσιντώτας είπε αρχικά όχι με τρομερή επέμβαση σε σουτ του Μαρίν.

Στην επαναφορά με την εκτέλεση του κόρνερ η άμυνα της ΑΕΚ δεν λειτούργησε σωστά, η μπάλα κόλλησε στα καρέ και ο Ανσαριφάρντ με σουτ έκανε το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή έκανε τον Χιμένεθ άρον άρον να βάλει στο ματς τον Γιακουμάκη και αυτός ο σπουδαίος επιθετικός έκανε τη διαφορά και γύρισε το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ με βρήκε γκολ στο 87’ και στο 94’, πετυχαίνοντας μια ιστορική ανατροπή!

Το 1-1 ήρθε στο από στημένη μπάλα και ψαλιδάκι του Γιακουμάκη, όπου η μπάλα έφτασε στον Τσιγκρίνσκι και αυτός με βολέ από κοντά νίκησε τον Προτό!

Το δεύτερο που “ξέρανε” το λιμάνι, ήρθε στο 94’ με τον Γκάλο να κάνει τρομερό γύρισμα από δεξιά και ο Γιακουμάκης αφού πήρε παραμάζωμα τον αντίπαλο, με πλασέ διαμόρφωσε το 1-2.

Δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκε ο Μποτία για σπρώξιμο στον Παπαπέτρου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μποτία, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Οφόε (58’ Ανσαριφάρντ), Φορτούνης, Μιραλάς, Πάρντο (79’ Μαρίν).

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Κονέ (72’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Μπακασέτας (85’ Γιακουμάκης), Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (62’ Λιβάγια).