Αρχική » Ρεσιτάλ ποδοσφαίρου: Μυθικό 3-3 στο «Μπερναμπέου» και όλα ανοιχτά για την πρόκριση στο Ρεάλ- Σίτι!

Το ματς

Η μεγάλη αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Τσουαμενί να ανατρέπει τον Γκρίλις βλέποντας την κίτρινη κάρτα μόλις 32’’ μετά τη σέντρα και με τον Μπερνάρντο Σίλβα να εκτελεί πανέξυπνα το φάουλ, αιφνιδιάζοντας τον Λούνιν και ανοιγοντας το σκορ, «παγώνοντας» το κατάμεστο «Σαντιάγο Μπερναμπέου»!

Η Σίτι λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο 7’, όταν ο Λούνιν απέκρουσε με το ένα του χέρι τελείωμα του Χάαλαντ από πλάγια θέση, ενώ στη συνέχεια της φάσης και μετά από αδυναμία της άμυνας της Ρεάλ να απομακρύνει, ο Γκρίλις σούταρε πάνω σε σώματα.

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 12’, όταν ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο κάνοντας την ατομική ενέργεια και σουτ, το οποίο κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας πριν καταλήξει στα δίχτυα του Ορτέγκα, με την UEFA να χρεώνει το τέρμα ως αυτογκόλ του Πορτογάλου αμυντικού! Μάλιστα, μόλις δύο λεπτά αργότερα (14’) οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, με την άμυνα της Σίτι να βρίσκεται πολύ ψηλά και με τον Βινίσιους να την τιμωρεί με εξαιρετική κάθετη για τον Ροντρίγκο. Ο Βραζιλιάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, κάνοντας το πλασέ που κόντραρε λίγο στον Ακάνζι, πριν καταλήξει αγά στα δίχτυα για το 2-1!

Στο 19’ ο Βαλβέρδε συνέκλινε από τα δεξιά και σούταρε πάνω στον Ορτέγκα, ενώ την ίδια τύχη είχε και μια προσπάθεια του Ροντρίγκο στο 31’. Με τον ρυθμό να έχει πέσει σε σύγκριση με το… τρελό πρώτο τέταρτο, η Μάντσεστερ Σίτι είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, αλλά η Ρεάλ ήταν πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά και εκείνη που έμοιαζε πιο απειλητική, με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της.

Στο 33’ και μετά από μία ακόμα ταχύτατη μετάβαση της μπάλας από τους παίκτες της «βασίλισσας», ο Ροντρίγκο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε με δύναμη ψηλά άουτ, ενώ στο 42’ ο Βινίσιους έκανε την κούρσα από τα αριστερά, πλασάροντας πάνω στον Ορτέγκα, με το συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Ρεάλ να έχει το προβάδισμα.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ήταν για τη Σίτι, με τον Γκρίλις να συγκλίνει από τα αριστερά πλασάροντας ψηλά άουτ, ενώ η Ρεάλ απάντησε στο 53’, όταν ο Μπέλιγχαμ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πίσω πάσα του Φόντεν, ξεπερνώντας Μπερνάρντο και Στόουνς πριν πλασάρει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λούνιν. Στο 56’ η ομάδα του Ατσελότι απείλησε ξανά μετά από αντεπίθεσή της, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει με πάσα την κάθετη κίνηση του Βινίσιους, ο οποίος πλάσαρε ψηλά από πολύ πλεονεκτική θέση.

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες της Σίτι έπαιρναν όλο και περισσότερες πρωτοβουλίες, βρίσκοντας τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 66’, με τον Φόντεν να παίρνει την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει στο «παραθυράκι» της εστίας του Λούνιν με απίθανο φαλτσαριστό πλασέ! Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα (71’), οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά για την ανατροπή στην ανατροπή, με τον Γκβάρντιολ να πετυχαίνει μία εξίσου πανέμορφη γκολάρα, με εκπληκτική σουτάρα εκτός περιοχής, με το δεξί αν και αριστεροπόδαρος!