Τρένο δίχως φρένο ο Βόλος

Πολλά κιλά μπάλα με σκορ 3-1 αντί 10-1 ..

Η ομάδα του Βόλου σημείωσε την 7η νίκη της σε 8 αγώνες απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας Αμβρυσσέα, μία ομάδα πολύ καλή και ποιοτική, η οποία όμως δεν μπορούσε να φέρει αντίσταση στην καταπληκτική απόδοση των πρωτοπόρων.

Ο Βόλος ΝΠΣ είχε την πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά και κερδίζοντας γρήγορα τον χώρο του κέντρου. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 16’, με τον Ηλιόπουλο να μην μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Ντέντσεφ, ενώ λίγο αργότερα το σουτ του Σαλαμούρα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 40’, ο Δερμυτζόγλου μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και ανατράπηκε καταφανέστατα από τον αντίπαλο του και ο Διαιτητής σωστά υπέδειξε την άσπρη βούλα, απόφαση που αδιαμαρτύρητα δέχτηκαν οι ποδοσφαιριστές του Αμβρυσσέα. Την παράβαση εκτέλεσε εύστοχα ο Πίτου Γκαρσία.

Ο Βόλος ΝΠΣ μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο ημίχρονο με σκοπό να τελειώσει τον αγώνα, ενώ η ομάδα του Διστόμου συνέχισε την μαζική της άμυνα. Στο 59’ ο Δημόπουλος με καταπληκτικό αριστερό σουτ από τα 30 μέτρα, έκανε το 2-0. Στο 75’ ύστερα από τρομερό συνδυασμό ο Μάντζης έκανε το 3-0, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους του Βόλου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 83’ με τον Κωστούλα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Καμπαγέρο.

Στο τέλος όρθιο όλο το γήπεδο χειροκρότησε την ομάδα του Βόλου για το θέαμα που πρόσφερε.

Βόλος ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Σαλαμούρας (73’ Μηλιώτης), Γκαλίτσιος, Δερμιτζόγλου (65’ Πέντα), Καμπαγέρο, Μάντζης (78’ Καλαμίδας), Πίτου Γκαρσία (70’ Ζέρης), Ηλιόπουλος

Αμβρυσσέας Διστόμου (Ηλίας Λιόντος): Ντέντσεφ, Μαργαρίτης (58’ Μπότσης), Καλαγκάνης, Γιαλαμίδης, Στούμπος, Βλάχος (73’ Σχίζας), Ντος Σάντος (65’ Σούκιας), Βαγγέλι, Κωστούλας, Χίσι, Μανιδάκης