Τον “έπνιξε” στην λίμνη ο Κόντε!

Εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα μετά τις 28 Οκτωβρίου απέναντι στην ομάδα που παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα!

Οι Ηπειρώτες χάρη σε δύο… γκολάρες του Κόντε, επικράτησαν με 2-1 της ομάδας του Ουζουνίδη.

Απέναντι στον ΠΑΣ στον οποίο έχει ξεσπάσει… “εμφύλιος”, ήταν μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ να πάρει το πρώτο του διπλό. Και προς τα εκεί πήγαινε το ματς με βάσει τις τρεις μεγάλες φάσεις που έχασαν οι πράσινοι του Μαρίνου Ουζουνίδη στο α’ μέρος.

Πρώτα στο 7′ με τον Δώνη και στην συνέχεια με τον Μυστακίδη.

Ο αρχηγός του ΠΑΟ σούταρε, ο Βελλίδης έδιωξε άσχημα στρώνοντας στον Μυστακίδη, αλλά αυτός δεν κατάφερε σε κενή εστία (!!!) μέσα από την περιοχή να σκοράρει…

Στο 25′ ο Μυστακίδης έκανε το σουτ από πλάγια και μέσα στην περιοχή αλλά ο Βελλίδης έδιωξε.

Ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης είδε τον πορτιέρο του ΠΑΣ να μπλοκάρει την κεφαλιά που επιχείρησε.

Ο ΠΑΣ όμως έκανε γκολ την πρώτη του τελική στο ματς στο 30′.

Μία μπαλιά του Μπερτρά από την άμυνα, βρήκε τον Κόντε σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο ο οποίος δεν μπόρεσε να τον σταματήσει.

O ΠΑΟ “έσβησε” από το γκολ και μετά…

Τα πιτσιρίκια του Ουζουνίδη έδειχναν να τα παράτησαν και στο 40′ γλίτωσαν και το 2-0 από το συρτό σουτ του Μανθάτη το οποίο έβγαλε ο Βλαχοδήμος και το σκαστό γυριστό του Κόντε στη πορεία της φάσης που έφυγε άουτ.

Αυτό ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με ποιον άλλον, τον Ισπανό Πέδρο Κόντε.

Ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ εφέτος, βρήκε την μπάλα στημένη έξω από την περιοχή και με ένα ξερό σουτ την έστειλε στο “Γ” της εστίας του Βλαχοδήμου.

Οι παίκτες του ΠΑΣ μάλλον νόμιζαν ότι το ματς τελείωσε και εμφανίστηκαν εντελώς αδιάφοροι στην επανάληψη.

Ο Γαρουφαλιάς με αυτογκόλ μάλιστα στο 69′ έβαλε τον ΠΑΟ ξανά στο ματς.

Οι πράσινοι διαμαρτύρονται για ένα μαρκάρισμα του Μιχαήλ πάνω στον Μυστακίδη μέσα στην περιοχή του Βελλίδη αλλά ο Σιδηρόπουλος έδειξε “παίζεται”.

Από εκεί και πέρα όμως δεν μπόρεσε η ομάδα του Ουζουνίδη να κάνει την μεγάλη φάση ώστε να φτάσει στην ισοφάριση και να μην φύγει με κάτω το κεφάλι σε ακόμα ένα ματς μακριά από την Λεωφόρο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Μπουκουβάλας(84′ Αποστολόπουλος), Γαρουφαλιάς, Γιάκος(73′ Βιδάλ), Μανθάτης, Μπερτρά, Κόντε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Τζανδάρης (56′ Άλτμαν), Κάτσε, Λουντ (80′ Πίσπας), Μυστακίδης (65′ Χατζηγιοβάνης), Δώνης