Την πάτησε ο Παναθηναϊκός…

Η Ρεάλ μπήκε σαν καμικάζι, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κακός, ο Λάσο μπλόκαρε τον Πασκουάλ και το αβαντάζ έδρας άλλαξε χέρια (82-89)!

Αλλαγή σκηνικού στην σειρά λοιπόν του Παναθηναϊκού με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Ισπανοί ήταν πιο σκληροί μετά την βαριά ήττα του Game 1, βρήκαν… σημεία αναφοράς στην εμπειρία των Ρούντι Φερνάντεθ – Φελίπε Ρέγιες – Τζέισι Κάρολ, μάζεψαν τα ριμπάουντ και έκαναν το μπρέικ στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, η σειρά οδηγείται στη Μαδρίτη με το σκορ στο 1-1 για τα Game 3 και Game 4.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα «θαλάσσωσαν» στην 3η περίοδο, όταν και δέχθηκαν 32 πόντους.

Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να κρατήσει χαμηλά τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο αυτή την φορά, με την Ρεάλ να παίρνει το διπλό στο ΟΑΚΑ.

Παράλληλα, σε πολλά σημεία του αγώνα έδειξε να μην έχει σταθερές επιθετικές λύσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το «πάνω χέρι» στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν -κυρίως στο πρώτο μέρος- για τις αποφάσεις των Ράντοβιτς, Μπελόσεβιτς, Μπολτάουζερ.

Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Μαίκ Τζέιμς, που όμως έχασε κάποια μεγάλα σουτ, όπως και ο Νικ Καλάθης, που χειροκροτήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Καλός ήταν ο Άντριαν Πέιν, βοήθησε επιθετικά (αλλά όχι αμυντικά) ο Κρις Σίνγκλετον.

Τα Δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς, Τζέιμς 20 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Πέιν 13 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές), Παππάς 1, Ντένμον 8 (2), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμοπο 5.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ, Ράντολφ 4 (5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 10 (1 τρίποντο, 7/8 βολές, 4 ασίστ), Ντόντσιτς 8 (0/3 σουτ, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέγιες 18 (2), Αγιόν 8, Γιούστα, Κάρολ 17 (4), Ταβάρες 2 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (1