Τζάμπα ήττα στο Ηράκλειο

Μία φιλότιμη και ανταγωνιστική Νίκη, προδόθηκε από ανόητα ατομικά λάθη των παικτών της, κυρίως του Ντινιωτάκη (επικίνδυνος έκανε δύο αστεία πέναλτι!!!) και γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον ΟΦΗ, που δεν έπαιξε ή δεν χρειάστηκε να παίξει κάτι το ιδιαίτερο, για να κερδίσει το παιχνίδι…

Οπωσδήποτε η Νίκη δεν είχε και δεν έχει στόχο το Κύπελλο, από το οποίο αποκλείστηκε βέβαια μετά την ήττα αυτή.

Όμως στόχος ήταν μία καλή παρουσία και σε γενικές γραμμές τα κατάφερε, όμως η επιπολαιότητα του Ντινιωτάκη, την υποχρέωσε σε ήττα.

Το παιχνίδι είχε δύο πρωταγωνιστές: Ο ένας ήταν αρνητικός, ο Γιάννης Ντινιωτάκης δηλαδή, ως δεξί μπακ είναι επικίνδυνος και καλό θα είναι να μην παίξει ΠΟΤΕ ξανά στην συγκεκριμένη θέση!

Ο άλλος πρωταγωνιστής, ήταν θετικός: Ο Χρήστος Αραβίδης…

Τρία γκολ πέτυχε ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Όσο για την Νίκη Βόλου; Ότι καλό πήγε να δημιουργηθεί, πέρναγε από τα πόδια του συγκλονιστικού Μέτσε, που όμως έχασε μία σπάνια ευκαιρία να πετύχει γκολ σε ένα ανεπανάληπτο τετ – α – τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό όταν μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Κρητικών, ο Ντινιωτάκης ανέτρεψε δίχως σοβαρό λόγο τον Ντίνα, ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι και ο Αραβίδης ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0.

Το 2-0 έγινε στο 30ο λεπτό όταν ο Ντίνας εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ και ο Αραβίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στο 3-0 στο 38’ με τον Αποστολίδη να αποκρούσει σουτ του Σάσι και στην εξέλιξη της φάσης, είχαμε την τεράστια ευκαιρία του Μέτσε να μειώσει το σκορ.

Η πρώτη φάση που καταγράφηκε στο δεύτερο μέρος ήταν στο 70ο λεπτό όταν ο Δεληγιαννίδης έκανε ωραία το γύρισμα στον Οικονόμου, αυτός έπιασε το σουτ στο όριο της περιοχής και ο Αποστολίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 85′ ο Ντινιωτάκης, όπως και στην φάση του 3ου λεπτού, τράβηξε τον Νοικοκυράκη και τον ανέτρεψε εντός περιοχής, σε μία ακόμα αψυχολόγητη ενέργεια.

Ο Αραβίδης ήταν και πάλι εύστοχος στο πέναλτι και πέτυχε το τρίτο δικό του γκολ γράφοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Παπάζογλου, Κομεσίδης (58′ Μιχόγεβιτς), Κοιλιάρας (77′ Νοικοκυράκης), Νάστος, Οικονόμου, Ντίνας, Σάσι, Δεληγιαννίδης, Αραβίδης.

Νίκη Βόλου (Γιώργος Κούτσης): Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Καρτσαμπάς, Δωματάς (74′ Ιορδανίδης), Μέτσε (66′ Ταβάρες), Βουκομάνοβιτς (58′ Τζιώρας), Μακένγκο, Ντινιωτάκης, Καντούτσης.