Αρχική » Τα τρία μετάλλια και ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης

Τα τρία μετάλλια και ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης

by admin

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου που διεξήχθη στο «Ολίμπικο» της Ρώμης ολοκληρώθηκε ιδανικά για την ελληνική αποστολή, αφού ο Εμμανουήλ Καραλής κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του άλματος επί κοντώ, φτάνοντας μέχρι τα 5,87μ και τερματίζοντας πίσω μόνο από τον ασταμάτητο Ντουμπλάντις!

Αυτό ήταν το τρίτο «γαλανόλευκο» μετάλλιο στη διοργάνωση, με την αρχή να γίνεται το βράδυ του περασμένου Σαββάτου (8/6), όταν ο Μίλτος Τεντόγλου «απογειώθηκε» στα 8,56μ. στον τελικό του άλματος εις μήκος, κάνοντας ρεκόρ αγώνων και ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για τρίτη φορά σε Ευρωπαϊκό!

Δύο μέρες αργότερα, η Κατερίνα Στεφανίδη έκανε και εκείνη τρομερό αγώνα στον τελικό του άλματος επί κοντώ, πηδώντας με επιτυχία τα 4,73μ. και κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ανεβαίνοντας στο βάθρο για 5ο συνεχόμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Η Ελίνα Τζέγκο τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού στον ακοντισμό, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ήταν 16η, η Πένυ Τσινοπούλου 19η και η Κυριακή Φιλτισάκου 22η στον τελικό των 20χλμ. βάδην, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ήταν 8η στον τελικό των 200μ, η Δάφνη Λαβασά τερμάτισε 24η στον τελικό των 10.000 μέτρων, Κώστας Σταμούλης, Νίκος Σταμούλης και Μάριος Αναγνώστου τερμάτισαν 14ος, 15ος και 17ος αντίστοιχα στον δικό τους τελικό των 10.000 μέτρων, ενώ η ομάδα 4Χ100 βρέθηκε στον τελικό παίρνοντας την 7η θέση.

Έτσι, η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Ρώμα ούσα στη 13η θέση του συνολικού πίνακα των μεταλλίων, με τη διοργανώτρια Ιταλία να βρίσκεται στην κορυφή, με 24 μετάλλια, εκ των οποίων τα 12 χρυσά, 9 ασημένια και 4 χάλκινα.

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές στο Ευρωπαϊκό ανοικτού στίβου της Ρώμης


Γυναίκες:

Κατερίνα Στεφανίδη: Άλμα επί κοντώ – αργυρό μετάλλιο
Ελίνα Τζένγκο: Ακοντισμός – 6η θέση στον τελικό
Πολυνίκη Εμμανουηλίδου: 100 μέτρα – Εκτός τελικού (11η με ατομικό ρεκόρ)
Πολυνίκη Εμμανουηλίδου: 200 μέτρα – 8η θέση στον τελικό
Ελισάβετ Πεσιρίδου: 100μ. με εμπόδια – Εκτός ημιτελικού (26η στα προκριματικά)
Άρτεμις Αναστασίου: 200μ. – Εκτός τελικού (28η στα προκριματικά)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη: 20χλμ βάδην – 16η θέση στον τελικό
Πένυ Τσινοπούλου: 20χλμ βάδην – 19η θέση στον τελικό
Κυριακή Φιλτισάκου: 20χλμ βάδην – 22η θέση στον τελικό
Χριστίνα Παπαδοπούλου: Ακυρώθηκε στον τελικό
Γιώτα Βλαχάκη: Ημιμαραθώνιος γυναικών – 66η θέση στον τελικό
Σταματία Σκαρβέλη: Σφυροβολία – Εκτός τελικού (19η στα προκριματικά)
Αναστασία Ντραγκομίροβα: Σφαιροβολία – Εκτός τελικού (25η στα προκριματικά)
Μαρία Μαγκούλια: Σφαιροβολία – Εκτός τελικού (23η στα προκριματικά)
Οξάνα Κορένεβα: Τριπλούν – Εκτός τελικού (13η στα προκριματικά)
Μαρία Πούρτσα: Τριπλούν – Εκτός τελικού (17η στα προκριματικά)
Αριάδνη Αδαμοπούλου: Άλμα επί κοντώ – Εκτός τελικού
Ελένη Πόλακ: Άλμα επί κοντώ – Εκτός τελικού
Παναγιώτα Δόση: Άλμα εις ύψος – Εκτός τελικού (28η στα προκριματικά)
Τατιάνα Γκούσιν: Άλμα εις ύψος – Εκτός τελικού (13η στα προκριματικά)
Δήμητρα Γναφάκη: 400μ. με εμπόδια – Εκτός ημιτελικού (13η στα προκριματικά)
Δάφνη Λαβασά: 10.000 μέτρα – 24η θέση στον τελικό
Αναστασία Μαρινάκου: 10.000 μέτρα – 16η θέση στον τελικό
Δήμητρα Τσουκαλά: 100μ. – Εκτός τελικού (23η στα προκριματικά)
Ομάδα 4Χ100 μέτρα: (Ραφαέλα Σπανουδάκη, Στέλλα Μιχαηλίδου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Άρτεμις Αναστασίου) – Εκτός τελικού

Άνδρες:

Μίλτος Τεντόγλου: Άλμα εις μήκος – χρυσό μετάλλιο
Εμμανουήλ Καραλής: Άλμα επί κοντώ – ασημένιο μετάλλιο
Γιάννης Νυφαντόπουλος: 100μ – Εκτός ημιτελικού (17ος στα προκριματικά)
Σωτήρης Γκαραγκάνης: 200μ. – Εκτός τελικού (21ος στον ημιτελικό)
Γιάννης Καριοφύλλης: 200μ. – Εκτός ημιτελικού (16ος στα προκριματικά)
Κώστας Δουβαλίδης: 110μ. με εμπόδια – Εκτός ημιτελικού (32ος στα προκριματικά)
Δημήτρης Λεβαντίνος: 400 μ. με εμπόδια – Εκτός ημιτελικού (18ος στα προκριματικά)
Κώστας Σταμούλης: 10.000 μέτρα – 14ος στον τελικό
Νίκος Σταμούλης: 10.000 μέτρα – 15ος στον τελικό
Μάριος Αναγνώστου: 10.000 μέτρα – 17ος στον τελικό
Αντώνης Μέρλος: Άλμα εις ύψος – Εκτός τελικού (14ος στα προκριματικά)
Γιάννης Ρίζος: Άλμα επί κοντώ – Εκτός τελικού (Ακυρώθηκε με τρία άκυρα άλματα στον προκριματικό)
Δημήτρης Τσιάμης: Τριπλούν – Εκτός τελικού (15ος στα προκριματικά)
Ανδρέας Πανταζής: Τριπλούν – Εκτός τελικού (27ος στα προκριματικά)
Οδυσσέας Μουζενίδης: Σφαιροβολία – Εκτός τελικού (23ος στα προκριματικά)
Τάσος Λατιφλάρι: Σφαιροβολία – Εκτός τελικού (28ος στα προκριματικά)
Χρήστος Φραντζεσκάκης: Σφυροβολία – Εκτός τελικού (18ος στα προκριματικά)
Μιχάλης Αναστασάκης: Σφυροβολία – Εκτός τελικού (14ος στα προκριματικά)
Κώστας Ζάλτος: Σφυροβολία – 12η θέση στον τελικό
Γιάννης Κυριαζής: Ακοντισμός – Εκτός τελικού (18ος στα προκριματικά)
Άγγελος Ανδρέογλου: Δέκαθλο – 18η θέση
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ: 20χλμ. βάδην – Δεν ολοκλήρωσε τον τελικό
Παναγιώτης Καραΐσκος: Ημιμαραθώνιος – 56ος στον τελικό
Ομάδα 4Χ100 μέτρα: (Βασίλης Μυριανθόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Παπαμαργαρίτης, Γιάννης Βοσκόπουλος) – 7η θέση στον τελικό

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΠΗΓΗ

You may also like