Στην Football League o Βόλος

Και μαθηματικά ύστερα από το διπλό στο Παραλίμνι

Μεγάλη ημέρα για την Μαγνησία και το Βολιώτιο ποδόσφαιρο αφού η ομάδα του Βόλος ΝΠΣ πανηγυρίζει ήδη την άνοδο στην επαγγελματική κατηγορία της Β’ Εθνικής.

Η ιστορική αυτή επιτυχία ήρθε δύο αγωνιστικές πριν την λήξη του μινι πρωταθλήματος γεγονός που φανερώνει την ποιότητα της ομάδας.

Η ομάδα του Φεράντο από την αρχή επέβαλε τον ρυθμό της και στο 43΄ με τον Μελισσόπουλο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Γουναρίδη έκανε το 0-1. Έπειτα από το τέρμα αυτό οι φιλοξενούμενοι στο αμέσως επόμενο λεπτό έφτασαν κοντά στο 0-2, το σουτ όμως του Μάντζη κατέληξε άουτ, με το υπάρχον σκορ να διατηρείται ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 64΄οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στο 0-2, το σουτ όμως του Μάντζη το απέκρουσε ο Γουναρίδης. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ.

Περισσότεροι από 200 φίλαθλοι της ομάδας του Βόλου ταξίδεψαν και είδαν την ιστορική νίκη !!!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Παύλος Δημητρίου): Γουναρίδης (67′ λ.τ. Σαββίδης), Πολυζωίδης, Τάκας, Λαβιδάς, Μερεσιώτης (66′ Τσομαχασβίλι), Τριανταφύλλου, Λιάρας, Μεταλλίδης (59′ Δέντσας), Γαϊδαρτζής, Μουτεσίδης, Τάντιτς (46′ Ρούμπος).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Πέντα, Μελισσόπουλος (80′ Πιαστόπουλος), Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Μάντζης, Καμπαγέρο, Ηλιόπουλος (90′ Ντόσης), Πίτου Γκαρσία, Ουνγιαλίδης.