Στα πέναλτι η Νίκη πέρασε από την Ιτέα!

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στην Ιτέα, εκεί που η αποδεκατισμένη Νίκη κέρδισε στα πέναλτι τον Αστέρα (3-2) και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών, αφού πήρε τον τελικό του ομίλου της!

Το ματς πάντως ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Νίκη Βόλου, αφού στο 18΄ ο Λάιος άνοιξε το σκορ και στο 23΄ ο Αναστασίου πέτυχε το 0-2.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ αυτό, όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν στο 61΄ να μειώσουν με τον Σεΐτι και στο 76΄ να ισοφαρίσουν με τον ίδιο παίκτη!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Νίκη, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή (2η κίτρινη) του Ζιώγα.

Το σκορ όμως δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.

Εκεί η Νίκη ήταν πιο εύστοχη και νίκησε με 3-2, παίρνοντας ταυτόχρονα και  το εισιτήριο για την επόμενη φάση (προημιτελικά) του θεσμού.

Εκεί δηλαδή που θα αντιμετωπίσει ομάδες των άλλων ομίλων!