Ομάδα ανώτερης κατηγορίας

Ο Βόλος ΝΠΣ 0-2 μέσα στο Πανθεσσαλικό τον Ολυμπακό Βόλου

Η ομάδα του Βόλου κάνει εκπληκτικό πρωτάθλημα και έφτασε τις οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια, με τον δεύτερο ΓΣ Αλμυρό να βρίσκεται 8 πόντους μακρυά. Σκόρερ οι Ηλιόπουλος (2’) και Πίτου Γκαρσία (πεν. 72’).

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός Βόλου προβλημάτισε για ακόμα μία φορά και η επόμενη μέρα είναι πλέον πολύ δύσυκολη … Πολλά ερωτηματικά για την απουσία Καραγκιολίδη από την 18άδα

Με γκολ από τα αποδυτήρια για τον ΝΠΣ ξεκίνησε το ματς στο Πανθεσσαλικό. Μόλις στο 2’ ο Ηλιόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Κούτσικο, πλασάροντας τον εύστοχα για το 1-0. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο 1-1 αλλά ο Ντόσης έδιωξε την μπάλα στο σουτ του Θέου στο 18′. Στο 30’ οι ερυθρόλευκοι έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Θεόυ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ. Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 55’ οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ όμως κεφαλιά του Τόσκα αποκρούστηκε από τον Μπουργάνη. Στο 60’, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν έμμεσο φάουλ ύστερα από λάθος του άπειρου Κούτσικου, όμως η εκτέλεση του Πίτου Γκαρσία δεν ήταν και η καλύτερη αφού κατέληξε στα σώματα των αντιπάλων. Στο 70’ ο ΝΠΣ Βόλος κέρδισε καθαρό πέναλτι με τον Μάντζη ύστερα από ανατροπή του Τόσκα, με τον συνήθη ύποπτο Πίτου Γκαρσία να είναικάνει το 2-0.

Μετά το δεύτερο γκολ δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο αφού το ενδιαφέρον ήταν οι κερκίδες του Πναθεσσαλικού. Οπαδοί του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με άγριες διαθέσεις. Αιτία ένα πανό που έγραφε “Μία Πόλη μία ομάδα”. Τελικά η ψυχραιμία επικράτησε και ολοκληρώθηκε ο αγώνας με εννέα λεπτά καθυστέρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κώστας Μπράτσος): Κούτσικος, Α. Κόκας, Καραμπάς, Νόνης, Κραγιόπουλος (64’ Σέττος), Τόσκας, Μέμος (53’ Καράμπελας), Βασίλιεβιτς, Θέος (46’ Ευθυμιάδης), Βαρούχας (86’ Καρβούνης), Δ. Κόκας

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος (45+2’ λ.τρ Τζελίδης), Γκαλίτσιος, Πιαστόπουλος, Πέντα (52΄Δερμιτζόγλου), Καμπαγιέρο (68’ Ζέρης), Μάντζης (86’ Σαλαμούρας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος