Διηγώντας τα να κλαις …

Αυτοκτόνησε η Νίκη αφού δέχτηκε την ισοφάριση στο 90′ από τον Διγενή

Τη νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε η Νίκη Βόλου, που αν και προηγήθηκε με το πέναλτι του Μέτσε στο πρώτο μέρος, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Σκόνδρα.

Η Νίκη στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά και κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές. Στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε ευκαιρίες με τους Ντόλγκι, Μπάϊριτς, Ιορδανίδη και Τζιώρα να ανοίξει το σκορ χωρίς αποτέλεσμα. Στο 38′ ήρθε η δικαίωση αφού ο Μπάϊριτς με όμορφη ενέργεια κέρδισε πέναλτυ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μέτσε κάνοντας το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη μπήκε με σκοπό να κρατήσει το ευάλωτο 0-1 και σταδιακά οπισθοχωρούσε και έχανε μέτρα στο γήπεδο. Ο Διγενής βλέποντας απέναντι του την φοβισμένη Νίκη άρχιζε να πιέζει και ρισκάρει όλο και περισσότερο. Ο προπονητικός σχεδιασμός του διδύμου απέτυχε παταγωδώς αφού οι επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές αντικαταστάθηκαν …

Και κάπως έτσι ήρθε το αναμενόμενο αφού στο 90′ έγινε το 1-1. Σε σέντρα που έγινε ο Θεολόγης έδιωξε η μπάλα στρώθηκε στον Σκόνδρα που άνετα έκανε το 1-1.

Καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει ούτε για την τυχόν επαφή στον τερματοφύλακα στην φάση της ισοφάρισης αλλά ούτε για τον μέτριο αγωνιστικό χώρο.

Ο επόμενος αγώνας με την Ιτέα κρίνεται ως σημαντικός διότι η ζώνη του υποβιβασμού δεν απέχει πολύ …

Διγενής Νεοχωρίου (Β. Μπιρσίμης): Καρατζάς, Μπασιάκας, Τζελής, Γούσιος, Σαρακατσάνος, Αετόπουλος (55′ Κολοβός), Κατσαμάγκας (55′ Γανούλας), Σκόνδρας, Μεζίνι, Γκαγκαστάθης (77′ Τσικρικάς), Αμπαδιωτάκης (86′ Ψαρράς)

Νίκη Βόλου (Φ. Μπούις): Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι (92′ Ματθαίου), Μπάιριτς (72′ Γαρυφαλλόπουλος), Ιορδανίδης (88′ Βουρδάκης), Γιάκοβλεφ (83′ Βέργος), Τζιώρας.

Η ροή του αγώνα

Έναρξη αγώνα

33′ – Γκολ για την Νίκη 0-1 με τον Μέτσε

Ημίχρονο στο Νεοχώρι, 0-1 η Νίκη με το εύστοχο πέναλτυ του Μέτσε

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

90′ – Γκολ για τον Διγενή 1-1

Λήξη του αγώνα, 1-1 , σοκ για την Νίκη