Πήρε την ισοπαλία ο Ολυμπιακός από την Μπέτις

Ο οικτρός αμυντικά Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Μπέτις η οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που δημιούργησε.

Η ομάδα του Μάρτινς δεν κατάφερε σε κανένα διάστημα του αγώνα να κρατήσει την μπάλα και οι Ισπανοί, θα πρέπει να χτυπάνε το κεφάλι τους που δεν πήραν το διπλό!

Οι “μπέτικος” έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 13′ όταν ο Μορόν βγήκε τετ α τετ και ο Τσιμίκας με τάκλιν πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27′ ο Χοακίν εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά ο Λο Σέλσο έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο. Η κάκιστη εικόνα του Ολυμπιακού στο ανασταλτικό κομμάτι οδήγησε σε αλλαγή στο 35′ με τον Μπουχαλάκη να δίνει τη θέση του στον Νάτχο. Στο 37′ ήρθε νέα ευκαιρία για την Μπέτις με τον Λεόν να πιάνει την κεφαλιά και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει. Ο Ολυμπιακός είχε καλή φάση στο 41′ όταν μετά από κλέψιμο του Φορτούνη ο Ποντένσε δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ρόμπλες και στην επαναφορά ο Χασάν με γυριστό έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 44′ ο Σέρχιο Λεόν ελευθερώθηκε ωραία αλλά σούταρε αδύναμα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 50′ με τον Φετφατζίδη να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Ρόμπλες αλλά να μην μπορεί να περάσει την μπάλα από πάνω του. Τρία λεπτά μετά ο Γιαννιώτης έκανε κάκιστη έξοδο αλλά η κεφαλιά του Μορόν έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία. Στο 61′ ο Σέρχιο Λεόν πήρε την μπάλα μετά το τραγικό λάθος του Βούκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Γιαννιώτη. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 72′ με σουτ του Καμαρά το οποίο έδιωξε ο Ρόμπλες. Στο επόμενο λεπτό ο Τσιμίκας είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Παρότι με παίκτη παραπάνω η Μπέτις δεν έβγαλε τη μεγάλη φάση μέχρι το 93′ όταν μπαλιά πέρασε παράλληλα από την εστία και κανείς δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (35’Νάτχο), Καμαρά, Φορτούνης, Φετφατζίδης (71’Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (80’Τοροσίδης), Χασάν.

Ρ.ΜΠΕΤΙΣ : Ρόμπλες, Χάβι Γκαρσία, Σέρχιο Λεόν (71’Κανάλες), Τέγιο, Σίδνεϊ, Λορέν Μορόν, Χοακίν (80’Σανάμπρια), Γκουαρδάδο, Μπαραγκάν, Λο Σέλσο (83’Ινούι), Μαντί.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ-ΜΙΛΑΝ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Stade Josy Barthel

Η Μίλαν κατάφερε να δυσκολευτεί στο Λουξεμβούργο απέναντι στην Ντούντελανζ και να επικρατήσει τελικά με 1-0. Οι “ροσονέροι” είχαν την υπεροχή και κάποιες φάσεις στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους όμως να στέκονται πολύ καλά και το ημίχρονο να τελειώνει χωρίς γκολ. Στην επανάληψη η Μίλαν μπήκε πιο δυνατά και στο 49′ είχε καλή ευκαιρία με τον Ιγκουαΐν. Δέκα λεπτά μετά ο Καστιγέχο βρήκε τον “Πιπίτα” και αυτός έκανε το 0-1. Στο 67′ ο Μπορίνι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Φρίσινγκ, Μαλγκέ (84’Γιορντάνοφ), Κρούσκα, Σνελ, Σινάνι, Στολτζ, Κουτουριέ, Στέλβιο (75’Στουμπφ), Πρεμπέ, Ελ Χριτί (80’Μελίσε), Τουρπέλ.

ΜΙΛΑΝ: Ρέινα, Μάουρι (80’Τσαλχάνογλου), Καστιγέχο, Μπορίνι (87’Χαλίλοβιτς), Ρομανιόλι, Αμπάτε, Μπερτολάτσι (70’Κεσιέ), Μπακαγιόκο, Ιγκουαΐν, Καλντάρα, Λασάλτ.