Ο ΠΑΟΚ 3-0 την ΑΕΛ

Ένας ΠΑΟΚ που τον γούσταραν οι οπαδοί του ήταν αυτός που αντιμετώπισε την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να πετύχει μία άνετη νίκη με 3-0, την 14η σερί σε όλες τις διοργανώσεις και την ένατη διαδοχική στο Πρωτάθλημα (νέο ρεκόρ όλων των εποχών αυτό) και σκαρφάλωσε και πάλι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, στο +2 από την ΑΕΚ και στο +9 από τον Ολυμπιακό!

Μάλιστα, για πάνω από 70 λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιξαν και χορταστικό ποδόσφαιρο, έχοντας εξαιρετικά παραγωγική την αριστερή πλευρά τους με Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ και «καυτούς» τους Πρίγιοβιτς (σκόραρε και έπιασε τον Ανσαριφάρντ στα 13 γκολ), Πέλκα και Σάχοβ, αλλά και τον Βαρέλα που αποθεώθηκε από την Τούμπα όταν σκόραρε-πρώτο εφετινό γκολ –και ξέσπασε σε λυγμούς, πανηγυρίζοντας με τον γιο του που εκτελούσε χρέη ballboy.

Όσο για την ΑΕΛ, ήταν πολύ παθητική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχε μόνο τον Αγκάνοβιτς να προσπαθεί να κάνει αισθητή την παρουσία του στην εστία του Πασχαλάκη…

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας για τον ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 4ο λεπτό, με χλιαρό σουτ του Πέλκα που μπλόκαρε εύκολα ο Μπόζοβιτς. Στο ίδιο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε και μία κεφαλιά του Μάτος μετά από κόρνερ του Πέλκα.

Στο 8′ ο Βιεϊρίνια επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Μπόζοβιτς σε δύσκολη απόκρουση.

Οι “ασπρόμαυροι” πάντως ξεκίνησαν πολύ επιθετικά στο ματς, αναζητώντας το γρήγορο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να είναι κλεισμένοι στα καρέ τους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς, με τον Σάχοβ να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα (έχει βάλει 5 στο Κύπελλο).

Ο Βιεϊρίνια έκανε υπέροχη προσποίηση από αριστερά και έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά-πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Σάχοβ, που πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα προ κενής εστίας…

Στο 40ο λεπτό ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ τον Βαρέλα, που ξέφυγε από τον Γιοβάνοβιτς με ωραία κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα από δεξιά.

Ο στόπερ από το Πράσινο Ακρωτήρι μάλιστα συγκινήθηκε και δάκρυσε πανηγυρίζοντας το γκολ με τον γιο του, που ήταν ball-boy, ενώ ο κόσμος τον αποθέωσε φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του, σε μία τρομερή στιγμή στην Τούμπα. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με μία αλλαγή στο β’ μέρος, με τον Μλαντένοβιτς να παίρνει τη θέση του Γιοβάνοβιτς, που έχασε τον Βαρέλα στη φάση του δεύτερου γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε επιθετικά και κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στις αρχές του β’ 45λέπτου.

Ο Πέλκας έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πρίγιοβιτς με καταπληκτική ασίστ (2η στο ματς και 6η στο πρωτάθλημα) και ο Σέρβος “εκτέλεσε” με φοβερό πλασέ στα δίχτυα στο 48΄, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και πιάνοντας τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 13 γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (73′ Αζεβέντο), Μαουρίσιο, Σάχοβ, Πέλκας (78′ Κάνιας), Μπίσεσβαρ, Κάμπος (62′ Μακ), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (46′ Μλαντένοβιτς), Γκόικοβιτς, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (82′ Χούμπτσεφ), Μασούρας, Ναζλίδης (66′ Περόνε).