Ολυμπιακός Β. – Νίκη Β. 1-3

Άρρωστος ο Ολυμπιακός, η έκβαση της ένστασης καθορίζει πολλά

Η Νίκη Βόλου ήταν η απόλυτη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου, αφού επιβλήθηκε άνετα του αντιπάλου της με σκορ 1-3.

Από την αρχή του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 9′  η Νίκη άνοιξε το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέτσε, που κέρδισε ο Ιορδανίδης από τον Καραγκιολίδη. Ο Ολυμπιακός πριν προλάβει να συνέλθει  ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους «κυανόλευκους», με σουτ από τον Ιορδανίδη. Η απάντηση του  Ολυμπιακού ήταν άμεση, στο 18′ με κεφαλιά του Τόσκα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ευθυμιάδη για το 1-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Σχεδόν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (54′) ο Ιορδανίδης, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού, έκανε το 1-3, μετά από ασίστ του Ντινιωτάκη. Έως το τέλος του αγώνα χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι.

Πλέον ο Ολυμπιακός μπαίνει εκ νέου σε περιπέτειες και πάντα σε αναμονή της περιβόητης ένστασης εναντίων του από τον αγώνα με τον Ρήγα.

Ολυμπιακός Βόλου: Καραγκιολίδης, Δ. Κόκας, Γελαδάρης, Νόνης (73′ Σέττος), Τόσκας, Λούγκος (46′ Καμπλιώνης), Μέμμος, Ρόκας, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Διβανές.

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Λάιος, Καρτσαμπάς (76′ Βέργος), Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Ντινιωτάκης, Μπάιριτς (56′ Βουρδάκης), Τζιώρας (67′ Αναστασίου), Κραγιόπουλος (58′ Κοντοές).