Νίκη Βόλου – Ρήγας Φεραίος 0-1

Ντεμπούτο με το αριστερό έκανε στο νέο πρωτάθλημα η Νίκη Βόλου, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το χειρότερο της ξεκίνημα. Η ομάδα του Φάτζιο Μπούις μπήκε δυνατά στο ματς, και μόλις στο 1΄ έφτασε κοντά στο γκολ ο Γιάκοβλεφ όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός, για την εστία του Τζήμα.

Η Νίκη με το πέρας της ώρας ολοένα και αύξανε, την πίεση της προς την εστία των φιλοξενούμενων, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Παπαγιάννη. Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει οι παίκτες των γηπεδούχων, το πέτυχαν αυτοί του Χρήστου Σπαθή στο 17΄, με το σουτ του Μπόρα να περνά ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τζήμα.

Αυτό το οποίο δεν κατάφερε η ομάδα του Βελεστίνου σε εκείνο το χρονικό σημέιο του αγώνα, το πέτυχε στο 23 με το σουτ του Τζοβάρα να καταλήγει στα δίχτυα του Τζήμα, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-1. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η Νίκη ενέτεινε την πίεση της προκειμένου να φτάσει στο γκολ, ωστόσο τόσο στο 30΄ όσο και στο 37΄ οι προσπάθειες του Τζιώρα δεν στέφθηκαν με επιτυχία, με το 0-1 να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η επανάληψη ήταν επιθετικός μονόλογος για την Νίκη Βόλου, η οποία πίεζε προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί, στην φάση του 54΄ με το σουτ του Μπάιριτς να αποκρούεται, με δυσκολία από τον Παπαγιάννη.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Νίκη μπορεί να είχε μεν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο, ωστόσο δεν μπορούσε να γίνει απειλητική για την εστία του Παπαγιάννη, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα.’

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Φάτζιο Μπούις): Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Καρτσαμπάς, Βέργος, Ντόλγκι (60’ Γαρυφαλλόπουλος), Γιάκοβλεφ, Μέτσε, Τζιώρας, Ιορδανίδης (66’ λ.τ. Λάιος), Μπάιριτς (83’ Ματθαίου)

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ (Χρήστος Σπαθής): Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Μπόρας (65’ Παπαγεωργίου, 80’ Κανναβός), Τζοβάρας, Τσιώλης (89’ Λάμπρου), Γεωργατζής (90’+1’ Τζέκα)