Νίκησε αλλά προβλημάτισε ο Ολυμπιακός

Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου με αντίπαλο την αξιόλογη ομάδα του Διγενή Νεοχωρίου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε πολύ νωχελικά με τις δύο ομάδες να μοιράζονται στιγμές και κατοχή. Βέβαια σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του χωρίς να ικανοποιεί σε καμία στιγμή. Το προπονητικό πλάνο του Διγενή είχε μπλοκάρει τα ατού της ομάδας του Βόλου, με αποτέλεσμα οι ελεύθεροι χώροι να είναι ελάχιστοι. Εκτός από μία – δύο καλές ευκαιρίες, ο τρόπος ανάπτυξης του Ολυμπιακού ήταν σε γενικές γραμμές ανορθόδοξος και με την πάροδο του χρόνου το άγχος άρχισε να κυριαρχεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 65′ ήρθε η χρυσή αλλαγή του Μιχάλη Ζιώγα, ο Δήμος Κόκκας, να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά στο τέρμα του Σταμέλου. Μέσα σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός με τον Σεχολάρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ξεσηκώνοντας τους κόκκινους φιλάθλους. Στο 87′ του αγώνα, η χαλάρωση των παικτών του Ολυμπιακού είχε σαν αποτέλεσμα την μείωση του σκορ σε 2-1 ενώ στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ζημιά, γεγονός που προβλημάτισε όλους στο γήπεδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Καραμπάς (90′ Λούγκος), Νόνης (46′ Δ. Κόκας), Κραγιόπουλος, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Καράμπελας (83′ Μέμος), Σεχολάρι, Θέος (78′ Σκανδάλης), Σέττος

ΔΙΓΕΝΗΣ: Σταμέλος, Γκαγκαστάθης, Τζέλης (85′ Νικόλαρος), Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Μακρής, Κατσαμάγκας (80′ Γιώτας), Σκόνδρας, Κολοβός, Νασιακόπουλος (60′ Μπασιάκας), Αμπαδιωτάκης (66′ Τσικρικάς).