ΜΠΑΣΚΕΤ Α1 ΑΝΔΡΩΝ: Πέρασε η ΑΕΚ από τα Τρίκαλα

Η νίκη στην Χαλκίδα, κόντρα στην Κύμη, ήταν η… αρχή για την ΑΕΚ.

Η Ένωση άφησε πίσω την ήττα από την Στρασμπούρ, για το Basketball Champions League και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας των μαχητικών Τρικάλων.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες. Ο Μιχάλης Λούντζης έδωσε λύσεις στα Τρίκαλα, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (5-4, 3’). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Χάρις και Λαρεντζάκη και «έχτισε» διαφορά (5-9, 5’). Οι γηπεδούχοι, όμως έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με τον ΣονΝτρε Τζόουνς να… εκτελεί ανέτρεψαν την κατάσταση (16-11, 7’). Σάκοτα και Γκριν έδωσαν ώθηση στην ΑΕΚ, με την Ένωση να ανατρέπει την κατάσταση (17-19, 9’). Ο Λούντζης έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, προσωρινά, όμως ο Δημήτρης Μαυροειδής είπε την… τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 20-22.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε χάρη στον Σάκοτα (24-29, 13’). Λούντζης και Τέιμς πήραν προσπάθειες για τα Τρίκαλα και οι Θεσσαλοί ισορρόπησαν την κατάσταση (30-30, 15’). Ο Βασίλης Καββαδάς έκανε αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσε πόντους στην Ένωση (32-39, 17’). Ο Έλληνας σέντερ συνέχισε να δίνει πόντους στην ομάδα του, όμως ο Μιχάλης Λούντζης ανέβασε την απόδοσή του και με δικά του καλάθια μάζεψε τη διαφορά, για το 40-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς καλό ρυθμό άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι, από Μαυροειδή και Τζέιμς και πήρε διαφορά (45-51, 24’). Ο Δημήτρης Μαυροειδής το πήρε… προσωπικά και ανέβασε τη διαφορά (47-55, 26’). Ο ρυθμός έμενε στα χέρια των παικτών της ΑΕΚ, με τον Γκριν να φέρνει τη διαφορά στους 10 πόντους (52-62, 27’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, όμως και με μπροστάρη τον Τζόουνς μάζεψαν τη διαφορά, για το 59-64 της τρίτης περιόδου.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ και με μπροστάρηδες τους Ξανθόπουλο και Καββαδά ανέβασε και πάλι τη διαφορά (60-70, 33’). Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Γκριν ανέβασε ακόμα περισσότεορ τη διαφορά (62-75, 35’). Η άμυνα των παικτών του Σάκοτα παρέμενε πιεστική και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις στην επίθεση η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (64-78, 36’). Η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο μέχρι τέλους και παρά τις προσπάθειες του Λούντζη κατάφερε να πάρει την δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-45, 59-64, 71-82.

Τρίκαλα (Τακιανός): Τζόουνς 13, Λούντζης 12 (5 ριμπ.), Σλαφτσάκης 7 (4 ριμπ.), Τέγιτς 9 (5 ριμπ.), Κανάτσεβιτς 2, Τέιμς 12, Καραγιώργος, Χατζηνικόλας 3, Καλογιαννίδης 2, Σκουλούδης, Τάταρης 1, Φιλντς 10.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 6, Γκριν 12 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Χάρις 5 (6 ριμπ.), Λαρεντζάκης 7, Χάντερ 2, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 12 (9 ριμπ.), Βασιλόπουλος 7, Άτιτς, Μπάρλοου, Μαυροειδής 13 (6 ριμπ.), Καββαδάς 16 (9 ριμπ.).