Μια ανάσα από το πρωτάθλημα η ΑΕΚ στο χάντμπολ!

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ σε ένα… φλεγόμενο ΟΑΚΑ, έκανε ό,τι ήθελε τον ανήμπορο να αντιδράσει Ολυμπιακό και έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!

Η Ένωση για τον δεύτερο τελικό των πλέι οφ της Handball Premier επικράτησε με το εμφατικό 20-13 των «ερυθρόλευκων» και έκανε το 2-0 στη σειρά των αγώνων.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε μια διαφορά 3 γκολ (5-2), μετά την αρχική ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 2-2.

Η Ένωση έδειξε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και με καλή επιθετική αλλά και αμυντική λειτουργία, κατάφερε να περιορίσει τις κινήσεις των «ερυθρόλευκων» (6-3).

Ο Ραντούλε Ραντούλοβιτς στάθηκε εξαιρετικά κάτω από τα δοκάρια και αυτό έδωσε ακόμα περισσότερη ενέργεια στην ΑΕΚ, που δημιούργησε μια διαφορά 6 τερμάτων (10-4!).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» και είχε κολλήσει στα 4 τέρματα (!) σε σχεδόν 29 λεπτά αγώνα.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν έχασε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και έτσι μπήκε στο ημίχρονο με το υπέρ της 12-5.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ και με σοβαρές κινήσεις διατήρησε την διαφορά που είχε χτίσει (16-7).

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ανενόχλητοι το παιχνίδι τους (18-9).

Η ΑΕΚ είχε την κυριαρχία και με εύστοχες επιθετικές ενέργειες, αλλά και καλές άμυνες κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στα 10 γκολ (20-10) και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε να πάρει τη νίκη με 20-13 και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος.