Κύπελλο Αγγλίας: Άνετη πρόκριση για Γιουνάιτεντ

Ματς με πολλά ορόσημα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το νοκ-άουτ στο πλαίσιο του 4ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας!

Αρχικά, ανήμερα των 55ων γενεθλίων του, ο Ζοζέ Μουρίνιο το… γιόρτασε με το 100 παιχνίδι του στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων»!

Μόλις μια ημέρα μάλιστα μετά την ανανέωση του συμβολαίου του, είδε την ομάδα του να του κάνει δώρο μια εύκολη νίκη -την 62η για τον Πορτογάλο- και την πρόκριση στην επόμενη φάση με το εκτός έδρας 4-0 επί της Γέοβιλ, ομάδα που βρίσκεται στην 21η θέση της 4ης κατηγορίας (League 2).

Παράλληλα, το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ έκανε και ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος στα 72 λεπτά συμμετοχής του ως βασικός, πρόλαβε να βγάλει την ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Η Γέοβιλ πάντως προσπάθησε για λίγη ώρα να… αιφνιδιάσει τη μεγάλη αντίπαλό της, χάνοντας 1-2 καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα η Γιουνάιτεντ «ανέβαινε» και έφτασε να ελέγχει το ματς με μια κατοχή μπάλας που… γυρόφερνε το 75%!

Στο 41′ ο Μάρκους Ράσφορντ άνοιξε τελικά το σκορ για την ομάδα του Μάντσεστερ αφού εκμεταλλεύθηκε ασυνεννοησία της αντίπαλης άμυνας.

Αυτό ήταν το 10ο γκολ του Άγγλου επιθετικού σε όλες τις διοργανώσεις φέτος, για να γίνει ο 4ος διαφορετικός παίκτης της Γιουνάιτεντ με διψήφιο αριθμό τερμάτων για τη σεζόν 2017-18 μετά τους Λουκάκου, Λίνγκαρντ και Μαρσιάλ.

Στο 61ο λεπτό, η Γιουνάιτεντ έφτασε στο 0-2 μετά από αντεπίθεση με Μάτα και Σάντσες και ασίστ του Χιλιανού για τον Ερέρα, ο οποίος σκόραρε με δυνατό, διαγώνιο, αριστερό σουτ.

Λίγο πριν το φινάλε, στο 89ο λεπτό, ο Λίνγκαρντ ήταν αυτός που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια για το 12ο γκολ του στη σεζόν.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λουκάκου διαμόρφωσε το τελικό 0-4 από κοντά μετά από ασίστ του Ρόχο.