Κέρδισε και προκρίθηκε η Ελλάδα

Με τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ξεκίνησε το δεύτερο «παράθυρο» για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Η Ελλάδα επικράτησε της Εσθονίας και παρέμεινε αήττητη στον Η’ όμιλο, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκρισή της!

Για τον ίδιο όμιλο, η Γερμανία νίκησε την Σερβία με 79-74 στη μάχη των αήττητων και συνεχίζει απτόητη.

Στον Α’ όμιλο, η Λευκορωσία έφτασε μία ανάσα από την έκπληξη, αλλά η Ισπανία κράτησε τον έλεγχο του αγώνα κι έφυγε με το διπλό (84-82).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης Σλοβένοι τα κατάφεραν στην έδρα του Μαυροβουνίου (75-63) με κορυφαίο τον Πρέπελιτς (19π.).

Τέλος, συνεχίζουν χωρίς νίκη οι Κροάτες, που έχασαν εντός έδρας από την Ρουμανία (56-58).

Αναλυτικά το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών

A’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: 

Λευκορωσία – Ισπανία 82-84
Μαυροβούνιο – Σλοβενία 63-75

Η βαθμολογία

1. Ισπανία 3-0
2. Σλοβενία 2-1
3. Μαυροβούνιο 1-2
4. Λευκορωσία 0-3

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (26/2):

Ισπανία – Μαυροβούνιο
Λευκορωσία – Σλοβενία

Β’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σουηδία – Τουρκία 59-58
Λετονία – Ουκρανία 68-82

Η βαθμολογία:

1. Τουρκία 2-1
2. Ουκρανία 2-1
3. Λετονία 1-2
4. Σουηδία 1-2

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (26/2):

Ουκρανία – Σουηδία
Λετονία – Τουρκία

Γ’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Πολωνία – Κόσοβο 90-62
Λιθουανία – Ουγγαρία 80-75

Η βαθμολογία:

1. Λιθουανία 3-0
2. Πολωνία 2-1
3. Ουγγαρία 1-2
4. Κόσοβο 0-3

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (26/2):

Λιθουανία – Κόσοβο
Ουγγαρία – Πολωνία

Δ’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Κροατία – Ρουμανία 56-58
Ιταλία – Ολλανδία 80-62

Η βαθμολογία:

1. Ιταλία 3-0
2. Ρουμανία 2-1
3. Ολλανδία 1-2
4. Κροατία 0-3

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (26/2):

Ρουμανία – Ιταλία
Κροατία – Ολλανδία

Ε’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Βέλγιο 72-70
Γαλλία – Ρωσία 75-74 (παρ.)

Η βαθμολογία:

1. Γαλλία 3-0
2. Βοσνία Ερζεγοβίνη 2-1
3. Ρωσία 1-2
4. Βέλγιο 0-3

*Σε εξέλιξη ο αγώνας μεταξύ τους

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (25/2):

Γαλλία – Βέλγιο
Ρωσία – Βοσνία Ερζεγοβίνη

ΣΤ’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Βουλγαρία – Τσεχία 76-78
Ισλανδία – Φινλανδία 81-76

Η βαθμολογία:

1. Tσεχία 3-0
2. Ισλανδία 1-2
3. Βουλγαρία 1-2
4. Φινλανδία 1-2

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (25/2):

Ισλανδία – Τσεχία
Φινλανδία – Βουλγαρία

Ζ’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Αυστρία – Γεωργία 64-78
Γερμανία – Σερβία 79-74

Η βαθμολογία:

1. Γερμανία 3-0
2. Σερβία 2-1
3. Γεωργία 1-2
4. Αυστρία 0-3

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (25/2):

Γεωργία – Γερμανία
Αυστρία – Σερβία

Η’ όμιλος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Ισραήλ – Μεγάλη Βρετανία 82-75
Ελλάδα – Εσθονία 87-75

Η βαθμολογία:

1. Ελλάδα 3-0
2. Ισραήλ 2-1
3. Εσθονία 1-2
4. Μεγάλη Βρετανία 0-3

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (25/2):

Εσθονία – Ισραήλ 17:00
Ελλάδα – Μεγάλη Βρετανία 18:00