Ισόπαλος (1-1) ο “εμφύλιος” της Κρήτης

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι του Εργοτέλη με τον ΟΦΗ, στο πρώτο ματς τους για τους «16» του Κυπέλλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και ξεκίνησαν άσχημα στο Παγκρήτιο, βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με το γκολ του Νάστου (28′) κατάφεραν να κάνουν μια πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και να φτάσουν στο τελικό 1-1 με τον Ιατρούδη (66′).

Μάλιστα, θα μπορούσαν να πετύχουν κι ένα δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται μετά το 20λεπτο. Στο 22′ ο Οικονόμου του ΟΦΗ έκανε όμορφη προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ του Εργοτέλη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Έξι λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, χάρις στο τρομερό σουτ του Νάστο από τα 40 μέτρα, το οποίο κατέληξε στο αριστερό «παράθυρο» του Κατσιμήτρου.

Ο Εργοτέλης ανέβασε την πίεσή του και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 44′, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού του ΟΦΗ, παίρνοντας κατεύθυνση προς την εστία του Στρέζου, ο οποίος με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο προκειμένου να ισοφαρίσουν, δίχως επιτυχία στα πρώτα δέκα λεπτά. Στο 59′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, όταν ο  Έφορντ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεξιά, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι του Στρέζου. Τελικά η πίεσή τους απέφερε καρπούς στο 66′, με την κεφαλιά του Ιατρούδη να καταλήγει στα δίχτυα του ΟΦΗ για το 1-1.

Στο 81′ λίγο έλειψε να γίνει η ανατροπή, λαθώς ο Μιχόγεβιτς έκανε το λάθος, ο Κουατένγκ πήρε τη μπάλα πέρασε και τον Στρέζο και πλάσαρε από τα αριστερά με Ποτουρίδη να διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάση τη γραμμή. Τελικά, το 1-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες θα λύσουν την υπόθεση πρόκριση, στον επαναληπτικό που θα γίνει στο «Γεντί Κουλέ».

Σκόρερ: 66′ Ιατρούδης – 28′ Νάστος

Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (64′ Λουμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Καπνίδης (54′ Κουατένγκ).
ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν, Γιαννούλης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Οικονόμου, Ντίνας (78′ Κυριακίδης), Σασί, Κοροβέσης, Βουό (64′ Πέρσον)