Η Νίκη το τουρνουά του Φωκικού

Νίκη Βόλου, Φωκικός και Ναυπακτιακός Αστέρας, πήραν μέρος σε ένα φιλικό τουρνουά με τρεις 45λεπτους αγώνες, με την ομάδα της Νίκης να το κατακτά χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Λόρι Κέρι στο 45λεπτο κόντρα στον Φωκικό.

Το 1-0 υπέρ της Νίκης με τον Φωκικό, σε συνδυασμό με τις “λευκές” ισοπαλίες στα άλλα δύο 45λεπτα (Νίκη – Ναυπακτιακός και Φωκικός – Ναυπακτιακός), έδωσε την πρώτη θέση στους παίκτες του Φάντζιο Μπούις, που είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση του φιλικού της προηγούμενης ημέρας κόντρα στον Αλμυρό.

Έστω και κουρασμένη όμως, η Νίκη ανταποκρίθηκε και έκανε αυτό που έπρεπε: Πήρε την 1η θέση στο τουρνουά της Άμφισσας…

Κόντρα στην ομάδα της Ναυπάκτου, η Νίκη με πολλά νέα πρόσωπα στην 11αδα της, σε σχέση πάντα με το ματς του Πανθεσσαλικού κόντρα στον Αλμυρό, ήταν ανώτερη σε όλο το 45λεπτο, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει, αλλά χωρίς να δεχθεί και την παραμικρή πίεση.

Το τελικό 0-0 μάλλον είναι δίκαιο και η Νίκη πήγε στο 2ο ματς της διοργάνωσης, κόντρα στον οικοδεσπότη Φωκικό.

Έναν παλιό γνώριμο, που επέστρεψε στις Εθνικές κατηγορίες…

Εκεί το γκολ – πέναλτι του Κέρι, μετά από ανατροπή του Γιάννη Δωματά (αυτοί οι δύο θα κάνουν πολλές ζημιές…) έδωσε τη νίκη στους “κυανόλευκους”, που απλά περίμεναν την έκβαση του τελευταίου παιχνιδιού του τουρνουά, για να δουν τι κατάφεραν…

Το τελικό 0-0 του Φωκικού με τον Ναυπακτιακό, έδωσε την 1η θέση στην Νίκη!

Ας δούμε τις συνθέσεις της Νίκης στα δύο 45λεπτα:

Νίκη Βόλου: Παπαδόπουλος, Μετούσι, Κυριαλάνης, Παπαδήμας, Λάιος, Μέτσε, Ιορδανίδης, Ματθαίου, Βουρδάκης, Αναστασίου, Φάμπιο

Ναυπακτιακός Αστέρας: Μανιάτης, Καζάνας, Χριστόπουλος, Κοκόνης, Θεοχάρης Γιαννόπουλος, Σαμπανέι, Κονίδας, Γραμματικόπουλος, Ζαφειράκης, Γκασούκας

Για τον Ναυπακτιακό έπαιξαν και οι Κοντογιάννης, Κωστής, Ροντρίγκο, Σδρόλιας

Φωκικός: Παπαδόπουλος Βαγγέλης, Κουβέλης, Σεΐχ, Στάνιτς, Κουρέλης, Άλεν, Μανωλιάς, Σταθουλόπουλος, Μεγάλος, Τάλες, Πρίφτης

Nίκη Βόλου: Παπαδόπουλος Κώστας (43′ Τασιάς), Μετούσι (16′ Δωματάς), Κυριαλάνης, Παπαδήμας (40′ Κουτσούκης), Λάιος, Μακενγκό, Ιορδανίδης (21′ Σιώμος), Ματθαίου (16′ Καντούτσης), Βουρδάκης (16′ Κέρι), Αναστασίου (21′ Βουκομάνοβιτς), Φάμπιο (40′ Χριστίδης)