Επική ανατροπή με υπογραφή Πογκμπά!

Ποδόσφαιρο… Εκεί που η λογική πάει περίπατο!

Εκεί που πραγματικά όλα μπορούν να συμβούν…

Για τους οπαδούς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτό το βράδυ ήταν το πιο ηδονικό της σεζόν, άσχετα αν δεν τους προσφέρει κάποιο τίτλο.

Ο τρόπος που έκοψαν (προσωρινά) το πρωτάθλημα από την συμπολίτισσα Σίτι, ο τρόπος που χάλασαν την σίγουρη φιέστα στο Etihad αγγίζει τα όρια του μεταφυσικού!

Δεν ήταν η πρώτη φορά που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πάτησε ένα κουμπί και ξαφνικά αναστήθηκε.

Το είχε ξανακάνει στις 5 Μαρτίου στο «Σέλχαρστ Παρκ», όταν το 2-0 της Κρίσταλ Πάλας μέχρι το 55ο λεπτό, έγινε 2-3 με νικητήριο γκολ του Νεμάνια Μάτιτς στις καθυστερήσεις.

Άλλο όμως η Κρίσταλ Πάλας κι άλλο η Μάντσεστερ Σίτι, αυτή είναι η αλήθεια…

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα δεν έχει πάθει ΠΟΤΕ στην καριέρα του τέτοιο κάζο!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής, ο Πολ Πογκμπά, περιφερόταν σαν φάντασμα στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Στα social media έτρωγε πρωτοφανές κράξιμο, όχι μόνο για την κακή του εικόνα, αλλά και για την επιλογή του να έχει βαμμένη γαλάζια μία τούφα του, μία τέτοια ημέρα…

Κι όμως ο άνθρωπος που δεν είχε σκοράρει μέσα στο 2018, ο τύπος που είχε 21 παιχνίδια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 97 δευτερόλεπτα και γύρισε μόνος του ένα χαμένο ματς, ε… αυτά δεν γίνονται!

Στο ημίχρονο οι Άγγλοι εμφάνισαν μία σειρά από στατιστικά που οδηγούσαν όλα στο ίδιο συμπέρασμα: Το ντέρμπι αυτό δεν γυρίζει ακόμα κι αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα… Να, όμως που γύρισε!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τελειώσει το πρώτο μέρος με 0 τελικές (!!!) και ως εκ θαύματος, είχε πάει στα αποδυτήρια με το «μικρό» 2-0, αφού οι «πολίτες» σπατάλησαν αμέτρητες κλασικές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ντέρμπι.

Τι είχε γίνει στην ιστορία της Premier League, όταν η Σίτι πήγε στο ημίχρονο με δύο γκολ προβάδισμα; 68 νίκες, 1 ισοπαλία, 3 ήττες.

Τι είχε γίνει στην ιστορία της Premier League, όταν η Γιουνάιτεντ πήγε στο ημίχρονο με δύο γκολ πίσω στο σκορ; 4 νίκες, 5 ισοπαλίες, 23 ήττες.

Τι είχε γίνει στην καριέρα του Πεπ, όταν οι ομάδες του κέρδιζαν με δύο γκολ στο ημίχρονο; 81 νίκες, 5 ισοπαλίες, καμία ήττα!

Τι είχε γίνει στην καριέρα του Μουρίνιο, όταν οι ομάδες του βρίσκονταν με δύο γκολ πίσω στο ημίχρονο; 1 νίκη, 4 ισοπαλίες, 8 ήττες!

Το τελικό 2-3 για την Γιουνάιτεντ, έγραψε ιστορία!!!