Επιθετικά καλή η Νίκη και… 4-2 τον Αλμυρό (φώτο)

Η Νίκη παρουσίασε αδυναμίες και δυνατά σημεία στο φιλικό με τον Αλμυρό, που ήταν ένα δυνατό τεστ κόντρα σε μία ομάδα που αντιμετώπισε (…δύο ήττες) και θα αντιμετωπίσει στην σκληρή Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Φώτο: Γιάννης Συκιώτης

Αδύνατα σημεία έδειξε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, όταν δεν υπήρχε κέντρο και σε συνδυασμό με την πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου, έφερναν τον Αλμυρό εύκολα σε θέση βολής, σκοράροντας μάλιστα πρώτοι στο 4΄ λεπτό με τον Τσιώλη κι ενώ είχαν προϊδοποιήσει μόλις στο 1΄ λεπτό με τον Τζοβάρα.

Οι παίκτες του Φάντζιο Μπούις ήταν χαμένοι κι εκτός κλίματος παιχνιδιού, με τον Νέτι Μέτσε να αναλαμβάνει να ξεμπλοκάρει την ομάδα του, αφού ανέλαβε πρωτοβουλίες στον νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Γάλλος Μακενγκό, που ανέβασε κι αυτός στροφές μετά το πρώτο μέτριο 15λεπτο που είχε κι αυτός.

Αυτοί οι δύο,  μαζί με τα “μαγικά” του Λόρι Κέρι και την άψογη αγωνιστική – τακτική πειθαρχία τόσο του Γιάννη Δωματά, όσο και του Αλέξανδρου Τσεμπερίδη που ανέβασε κι αυτός την απόδοσή του (αφού άλλαξε ρόλο στην μεσαία γραμμή), άλλαξαν την εικόνα της Νίκης.

Που ισοφάρισε με τον Κέρι στο 23΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Μακενγκό, μετά από κάθετη μπαλιά του σκόρερ της Νίκης, που πιο μπροστά έστειλε την μπάλα δύο φορές (12΄ και 21΄ λεπτό) στο δοκάρι της εστίας του Άγγελου Σταυράκη!

Κι ενώ η Νίκη έκανε ό,τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο (μετά το μουδιασμένο πρώτο  20΄λεπτο), ο Αλμυρός πέτυχε το 1-2 με γκολ – φάουλ του Κοντοβά (η μπάλα “τρύπησε” το τοίχος).

Οι γηπεδούχοι όμως δεν έχασαν τον ρυθμό τους και με πρωταγωνιστή τον Λόρι Κέρι ισοφάρισαν.

Ήταν το 40΄ λεπτό, όταν ο Λόρι Κέρι με νέα κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Βουκομάνοβιτς που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 2-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 50΄ λεπτό ο Κέρι τροφοδότησε τον Γιάννη Δωματά που πέτυχε με ωραίο τρόπο το 3-2.

Λίγο αργότερα ( 54΄) ο Δωματάς εκτέλεσε έξυπνα κόρνερ, δίνοντας την μπάλα στον Κέρι που με αριστοτεχνικό τεχνικό σουτ πέτυχε το 4-2!

Η συνέχεια είχε αλλαγές και μοιραία ο ρυθμός έπεσε, ενώ να τονίσουμε ότι η Νίκη θα παίξει και σήμερα Κυριακή (19/8) σε ένα τουρνουά που διοργανώνει ο Φωκικός στην Άμφισσα, σε αγώνες διάρκειας 45΄ λεπτών, κόντρα σε Φωκικό και Ναυπακτιακό Αστέρα.

Διαιτητής: Χαλβατζάκος

Κίτρινες: Δημηνάς (6’), Βανγκέλι (12’), Τσεμπερίδης (36’), Δωματάς (37’)

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης (74 Κ. Παπαδόπουλος), Μετούσι (46’ Λάιος), Παπαδόπουλος, Καντούτσης (74’ Παπαδήμας), Καρτσαμπάς, Τσεμπερίδης, Μέτσε (76’ Αναστασίου), Δωματάς (82’ Ματθαίου), Μακενγκό (74’ Βουρδάκης), Κέρι (63’ Ιορδανίδης), Βουκομάνοβιτς (63’ Φάμπιο)

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης (82’ Βίτσος), Καρράς, Μπαρούτας, Βανγκέλι (82’ Μπακάλης), Ναουμίδης, Δημηνάς (74’ Κόκκας), Τσελεπής (58’ Κρανάς), Στουρνάρας, Τζοβάρας (82’ Τσιουρής), Τσιώλης, Κοντοβάς (76’ Παπακώστας)