Είχε… φύλακα Παπαδόπουλο η Νίκη και πέρασε

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτερη,η Νίκη δεν το κέρδισε στο 90λεπτο, ούτε και στην παράταση, το έκανε θρίλερ αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος!

Νίκησε με 4-2 στα πέναλτι τον Μακεδονικό Φούφας, αφού το ματς τελείωσε με σκορ 1-1, όπως και η παράταση…

Οι παίκτες του Φάντζιο Μπούις βρέθηκαν μάλιστα πίσω στο σκορ μόλις στο 8΄ με σουτ του Καλογιαννίδη, όμως στο 14΄ο Βουκομάνοβιτς ισοφάρισε και από εκεί και πέρα η Νίκη έψαχνε το δεύτερο τέρμα, που θα έκανε την ολική ανατροπή.

Αυτό βέβαια για πολλούς και διάφορους λόγους δεν μπήκε, παρά τις πολλές και καλές ευκαιρίες που δημιούργησε αλλά έχασε η “κυανόλευκη” ομάδα.

Τελικά το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, εκεί που ο νεαρός τερματοφύλακας Κώστας Παπαδόπουλος απέκρουσε τα πρώτα δύο των αντιπάλων… Με την Νίκη να ευστοχεί στα τρία πρώτα, τα πράγματα έγιναν απλά κι ήρθε η πρόκριση!

Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ταβάρες και Αναστασίου ευστόχησαν για την Νίκη, που με 4-2 πήρε την πρόκριση.

Οι συνθέσεις

Μακεδονικός Φούφα: Μπίντσης, Σιδηρόπουλος (112’ Κοπατσάρης), Χαραλαμπίδης, Τζουβάρας, Τακίδης, Φωτιάδης, Τοπαλής, Καλογιαννίδης (49’ Μόσχος), Χάιτας, Ματούλας(75’ Δούφας), Μαυροματίδης