Σκόρπισε στους 5 ανέμους τον Ηρόδοτο!!!

Δώστε του το πρωτάθλημα!!!

Όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Super League πλησιάζει η ομάδα του Βόλου, που νίκησε και τον Ηρόδοτο.

Για την ακρίβεια δεν τον νίκησε μόνο, αλλά τον σκόρπισε στους… 5 ανέμους!!!

Το τελικό 5-0 για την ομαδάρα του Χουάν Φεράντο τα λέει όλα…

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Μιχάλης Φράγκος, που πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ με την ομάδα του, ενώ τον χορό των γκολ άνοιξε στο 35΄ ο Βασίλης Μάντζης, με τον Κόκορη να χρίζεται κι εκείνος σκόρερ.

Όσο για το παιχνίδι;

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στη Νεάπολη, με τους γηπεδούχους να έχουν φυσικά την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά μέχρι εκεί…

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αμυντικό προσανατολισμό στην αναμέτρηση και με διάθεση να χτυπήσουν τον αντίπαλό τους στην κόντρα επίθεση, αν μπορούσαν βέβαια.

Στο 18′ ο Βόλος σκόραρε με τον Λούκας Γκαρσία, το τέρμα του οποίου ακυρώθηκε όμως ως οφσάιντ.

Στο 31′ ο Πίτου Γκαρσία πέρασε μια υπέροχη μπαλιά στον Μάντζη, με τον τελευταίο να σουτάρει από πλεονεκτική θέση λίγο άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο έμπειρος Αργεντινός εκτέλεσε φάουλ, με τον Γκαλίτσιο να παίρνει την κεφαλιά, η οποία έφυγε άουτ.

Στο 35′ όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ! Ο Ηλιόπουλος βγήκε τετ α τετ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο Μάντζης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0.

Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του Χουάν Φεράντο να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να είναι αυτός που έφτανε εύκολα στην περιοχή του Ηροδότου, ο οποίος έψαχνε απάντηση στο γκολ του Μάντζη, αλλά πως θα την έβρισκε;

Στο 59′ ο Φράγκος που είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο, έγραψε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Ο ίδιος παίκτης στο 70′ έκανε το 3-0 και πέντε λεπτά μετά, ο Κόκορης έγραψε και το 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε από τον Φράγκου στο 89′, που πέτυχε το πρώτο χατ τρικ με την ομάδα του!

Σκόρερ: 35′ Μάντζης, 59′, 70′, 89′ Φράγκος, 75′ Κόκορης

Βόλος (Φεράντο): Πίτκας, Κόκας, Πίτου Γκαρσία, Δόρης, Κότο (Φράγκος), Ηλιόπουλος, Καρρίκι, Λούκας Γκαρσία, Μάντζης, Ενγκουέμ, Γκαλίτσιος
Ηρόδοτος (Λυρώνης): Ξενοδόχοφ, Γιαλούσης, Γραικός, Χατζηλιάδης, Ανδρέου, Παπαγγελής, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (45′ λ.τρ. Μουκίδης), Νύκταρης, Πίντο (42′ λ.τρ. Αμαραντίδης), Ζαμπορόφσκι

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)
Βοηθοί: Μπαλιάκας (Κοζάνης), Νίκζας (Λάρισας)