Διπλό στο Βελεστίνο ο Βολος ΝΠΣ

Πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Νέος Ποδοσφαιρικός Σύλλογος του Βόλου πέρασε από το Βελεστίνο, νικώντας τον τοπικό και μαχητικό Ρήγα, με τελικό σκορ 2-3.

Η ομάδα του Βόλου μπήκε φουριόζα και μόλις στα πρώτα λεπτά είχε δοκάρι, πέντε κλασικές ευκαιρίες για γκολ και στο σύνολο πάνω από δέκα τελικές προσπάθειες. Ο δε Ρήγας ευτύχησε να έχει στην καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του τον τερματοφύλακα Παπαγιάννη.

Και επειδή ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώνεται στο 11′ ο Μπόρας, κόντρα στην ροή του αγώνα έκανε το 1-0. Ο Βόλος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και η ισοφάριση ήρθε στο 27′ με τον Πίτου Γκαρσία, ύστερα από την σωστή υπόδειξη του Διαιτητή, που σχεδόν αδιαμαρτύρητα δέχθηκαν οι παίκτες του Ρήγα.

Στο Β’ ημίχρονο διατηρήθηκε η ίδια ακριβώς εικόνα με την ομάδα του Βελεστίνου να αμύνεται και αυτή του Βόλου να επιτίθεται διαρκώς. Τελικά με γκολ των Ντεντάκη και Μάρτζη αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Τζέκα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ρήγας Φεραίος: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Καρλιάμπας, Γκάγκας, Σπαθής, Αλεξίου, Μπόρας (72′ Καναβός), Παπακώστας (64′ Παπακώστα), Γεωργατζής (84′ Λάμπρου), Τσιώλης (46′ λ. τρ. Τσελεπής), Τζέκα.

Βόλος ΝΠΣ: Πατσιογιώργος, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Τζελίδης (58′ Ηλιάδης), Πιαστόπουλος (66′ Μελισσόπουλος), Πέντα (80′ Κυπαρίσσης), Καμπαγιέρο, Μάντζης, Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (75′ Zέρης).