Διασυρμός (6-1) Αργεντινής στην Ισπανία

Ο Λιονέλ Μέσι μπορεί να έλειπε και η Αργεντινή να έπαιξε με μερικές αλλαγές, όμως αυτό δεν δικαιολογεί την τραγική εικόνα – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο –  και την… εξάρα!

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 12΄ με το γκολ του Ντιέγκο Κόστα , ενώ στο 27΄ο Ίσκο έγραψε το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Η Αργεντινή μείωσε με την κεφαλιά του Οταμέντι στο 39΄ σε 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία μπήκε με… φουλ τις μηχανές και η Αργεντινή απλά κατέρρευσε.

Στο 52΄ ο Ίσκο έκανε το 3-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τιάγκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 73΄ ο Άσπας βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά για το 5-1, ενώ στο 74΄ ο Ίσκο έκανε το χατ τρικ για το τελικό 6-1…

Να σημειωθεί πως η τελευταία εξάρα που είχε δεχθεί η Αργεντινή ήταν το 2009 από τη Βολιβία.