ΓΣ Αλμυρός – Βόλος ΝΠΣ 0-2

Ακόμα πιο κοντά στην άνοδο η ομάδα του Βόλου

Στο +8 από τον δεύτερο Αλμυρό μετά και τη νίκη απέναντι του βρίσκεται πλέον ο Βόλος ΝΠΣ. Στο γήπεδο του Αλμυρού παρευρέθησαν περισσότεροι από 1000 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων 300 των φιλοξενουμένων που έφθασαν με πούλμαν και ΙΧ για να χειροκροτήσουν την ομάδα τους.

Σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο διεξήχθη το ντέρμπυ των πρωτοπόρων του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Για ακόμα έναν αγώνα του Βόλος ΝΠΣ υπήρχε επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους με μεγάλα ποσοστά κατοχής της μπάλας αλλά λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο δε Αλμυρός είχε καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς με το Φλίγκο να είναι απελπιστικά μόνος του.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ ο Μάντζης άνοιξε το σκορ μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό με αποτέλεσμα να φύγει το άγχος από την ομάδα του Χουάν Φεράντο. Το υπόλοιπο παιχνίδι έγινε στο ίδιο μοτίβο, απλά ο ίδιος παίκτης έκανε με όμορφο σουτ στο 85′ το τελικό 0-2, δίνοντας την ευκαιρία τους φιλάθλους που ακολούθησαν στον Αλμυρό να πανηγυρίσουν ακόμα μία νίκη …

ΓΣ Αλμυρού (Κώστας Σταματίου): Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Κόκκας, Αλεξανδρής (85’ Κυριάκος), Σαββίδης, Κωτσιαρίδης, Στουρνάρας, Φλίγκος, Νάκας (65’ Βούλγαρης), Κοντοβάς (65’ Κρανάς)
Βόλος ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ζέρης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Δερμητζόγλου, Πέντα, Καμπαγιέρο, Μάντζης, Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος. Έπαιξαν και οι Πιαστόπουλος, Σαλαμούρας, Ντόσης