Με γκολάρες στον τελικό!!

Ο Βόλος 2-1 τον ΟΦΗ παίζει την Τρίτη με Αστέρα

Στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά προκρίθηκε ο Βόλος, που κέρδισε τον ΟΦΗ με 2-1 και θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης, που σκόρπισε τον Ατρόμητο του Άνχελ Λόπεθ με 4-1!
Ο Βόλος ήταν ανώτερος σε ένα παιχνίδι που μπήκαν τρία τέρματα το ένα καλύτερο από το άλλο.
Όλα τα λεφτά βέβαια το δεύτερο γκολ των νικητών, όταν με σέντρα διαβήτη του Ρεγκατίν η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι στον Μπαρτόλο, που σκόραρε με το τακουνάκι!
Αυτό ήταν το 2-0 για τον Βόλο, που είχε προηγηθεί με τον Νικολά Ορόζ στο 45΄ με εντυπωσιακό βολέ μέσα στην Κρητική περιοχή.
Στο 60΄ ο Μπαρτόλο διπλασίασε τα τέρματα του Βόλου με τον εντυπωσιακό τρόπο που περιγράψαμε, όμως στο 64΄ ο ΟΦΗ μείωσε με ένα επίσης όμορφο σε εκτέλεση γκολ, όταν ο Νέιρα με ένα μαγικό σουτ νίκησε τον Κλέιμαν γράφοντας το τελικό 2-1, αφού στα υπόλοιπα λεπτά, ο Βόλος έχασε δύο ακόμα μοναδικές ευκαιρίες με τον Ρεγκατίν στο 75΄ (τον έβγαλε τετ α τετ ο Φερνάντες) και στις καθυστερήσεις, όταν σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και πέρασε άουτ.
Καλή στιγμή είχε ο Βόλος με τον Τσοκάνη στο 37΄ αλλά ο αρχηγός αστόχησε από μοναδική θέση να ανοίξει το σκορ…
Γενικά ο Βόλος ήταν ανώτερος και δίκαια πήρε τη νίκη.
Σαφώς την Τρίτη (10/8) κόντρα στον Αστέρα, θα έχει πιο δύσκολο έργο και το παιχνίδι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
Βόλος (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο, Πουρίτα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ορόζ, Μπαρτόλο, Βοϊτκόφσκι, Τερεζίου.
Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι Κότνικ, Ρεγκατίν, Τσοκάνης, Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Ροσέρο, Σοάρες.
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Βούρος, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Καστάνιος.
Έπαιξαν στο β’ ημίχρονο και οι: Μεγιάδο, Γρίβας, Διαμαντής, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Ουές, Νοικοκυράκης, Λυμπεράκης.