Ατυχία και τύχη…

Πρώτη βαθμολογική “γκέλα” λοιπόν για την ομάδα της Νίκης Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα, με το ισόπαλο 1-1 στον Παλαμά απέναντι στον ΑΟ Σελλάνων.

Η ομάδα του Γιώργου Κούτση ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο από τους Καρδιτσιώτες, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις κλασικές ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν. Ως συνέπεια της ατυχίας αλλά και της ανικανότητας στο σκοράρισμα ήταν το γκολ των Σελλάνων με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση εν κινήσει του Σωτήρη Κόκκινου με την ταυτόχρονη αδράνεια της άμυνας της βολιώτικης ομάδας.

Στην επανάληψη η Νίκη πίεσε όπως αναμενόταν, το γκολ όμως πάλι δεν ήρθε σε “καθαρές” ευκαιρίες για γκολ. Ο ΑΟ Σελλάνων περίμενε πίσω από τη μπάλα και ανέμενε αντεπιθέσεις, οι οποίες πότε ουσιαστικά δεν βγήκαν, με τον κλοιό της ήττας να…σφίγγει για τους Βολιώτες.

Τελικά ό, τι δεν της έδωσε η τύχη στο α’ μέρος της Νίκης της το έδωσε στο 76′ στο τέρμα που σημείωσε ο Ταβάρες, κατά το οποίο φέρει τεράστια ευθύνη ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος, σε ένα τυχερό για τους Βολιώτες γκολ. Ουδέν κακό αμιγές καλού λοιπόν σε έναν αγώνα που η Νίκη όφειλε να τον κερδίσει, θα μπορούσε σύμφωνα με την εξέλιξη να τον χάσει αλλά τελικώς πήρε έστω την ισοπαλία.

Υ.Γ: Ο Βουκομάνοβιτς είναι ένας πολύ καλός ποδοσφαιριστής ο οποίος ωστόσο χρειάζεται δουλειά στην τελική προσπάθεια. Ήδη οι κλασικές χαμένες ευκαιρίες σε τρία ματς πρωταθλήματος είναι αρκετές και αυτό καμιά φορά -όπως σήμερα-στοιχίζει.