Αγχωτική νίκη για τον Παναθηναϊκό

Δύσκολη αρχή για τον Παναθηναϊκό που στην πρεμιέρα της EuroLeague 2018/19 υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, είδε τον Σκότι Γουίλμπεκιν να οργιάζει αλλά στο φινάλε κέρδισε με 89-84.

Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ (αντί του Λοτζέσκι), Παπαπέτρου, Γκιστ και Λάσμε στην αρχική του πεντάδα, ο Πασκουάλ ήθελε η ομάδα του να δώσει έμφαση στην άμυνα. Ο Λάνγκφορντ πέτυχε το πρώτο ευρωπαϊκό καλάθι της σεζόν, ο Παπαπέτρου πίεσε τον Γουίλμπεκιν σε όλο το γήπεδο, ο Καλάθης ήταν η αρχή και το τέλος στην επίθεση κι αυτός που οδήγησε στο 6-0 στο 1′ και στο πρώτο timeout του Σπάχια. Ο καλός ρυθμός των πράσινων “χτίστηκε” μέσα από την άμυνα, ο Λάνγκφορντ έγραψε το 13-4 με τρίποντο στο τρίτο λεπτό και κάπου εκεί ήρθε το ξύπνημα των φιλοξενούμενων που μέσα σε ελάχιστο χρόνο έτρεξαν επί μέρους σκορ 2-10 για το 15-14, έμειναν κοντά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (26-24) παρά το απογοητευτικό τους ξεκίνημα.

Ο Γούιλμπεκιν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, η πίεση των γηπεδούχων δεν τον εξουθένωσε, η Μακάμπι πέρασε μάλιστα και μπροστά (30-32) με τον Τάιους και έδειξε σημάδια πολύ καλής ομάδας που έβαλε πάντως δύο αρκετά τυχερά σουτ και βρέθηκε στο +3 (37-40) χάρη στο coast-to-coast του Κέιν. Ένα πάρα πολύ δύσκολο δίποντο του Θανάση (41-43) κράτησε τους πράσινους σε απόσταση κατοχής και τελικά η επιστροφή του Καλάθη τους έδωσε το προβάδισμα (46-45) στο ημίχρονο στο οποίο είχαν μεν 62% στα δίποντα, αλλά έβλεπαν τη Μακάμπι να ξεπερνά το 72% και τον Γουίλμπεκιν να αντέχει παρά το μαρκάρισμα των Παπαπέτρου, Καλάθη, Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο. 13 πόντους με 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5 ασίστ είχε ο Αμερικανός…

Ο Καλάθης (με τέσσερις ασίστ σε δύο λεπτά) και ο Αντετοκούνμπο με άμυνες, κάρφωμα και τρίποντο έκαναν τρομερή δουλειά στην έναρξη της τρίτης περιόδου (55-52), σπουδαία δουλειά όμως έκανε και ο Μήτογλου που τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι.

Ο Γουίλμπεκιν ήταν όμως… διαστημικός και κράτησε όρθια τη Μακάμπι, είτε με σκοράρισμα, είτε με δημιουργίες, με τον Ρολ να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του (59-61 στο 26′), να της δίνει λύσεις στην επίθεση και να εκμεταλλεύεται τα μις-ματς. Ο ρυθμός του αγώνα έσπασε στα τέλη του δεκαλέπτου, όμως ένα κλέψιμο του Καλάθη οδήγησε στην 14η τελική του πάσα με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει μακρινό δίποντο για το 70-67.

Ο Γουίλμπεκιν είχε αρχίσει να καταπονείται, ο Τόμας έβαλε “τρελό” τρίποντο για το 75-68 και στη συνέχεια ανάγκασε τον Ο’ Μπράιαντ να “πουλήσει” τη μπάλα, ο Λοτζέσκι ήταν τρομερά οικονομικός στην επίθεση και έγραψε το 82-71 στο 35′, σημείο στο οποίο η Μακάμπι κατάλαβε πως δεν είχε πλέον δυνάμεις και βάθος στον πάγκο για να διεκδικήσει την ανατροπή και τη νίκη. Πάλεψε γι’ αυτή, πάλεψε για τις πιθανότητές της, όμως ο Λοτζέσκι δεν είχε όρεξη για πολλά-πολλά και κλείδωσε το αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λάσμε 8 (4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Παπαπέτρου 4 (2/3 διποντα), Παππάς 6, Γκιστ 5 (2/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Καλάθης 8 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Μήτογλου 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 24 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Ο’ Μπράιαντ 4 (6 ριμπάουντ), Καλογιάρο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρολ 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κέιν 7 (1), Τάιους 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλακ 14 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2